Лекарите и медицинските сестри в България полагат най-много извънреден труд, според данни на Инспекцията по труда. Предимно младите медици работят на две, а понякога и на три места.
Причина за тежката натовареност в сектора са ниските заплати и стремежът към по-високи доходи.
Това обаче може да доведе до преумора и липса на ефективност при изпълнение на служебните задължения, категорични са специалистите.
За последната година трудовите инспектори са извършили близо хиляда проверки на работното време в лечебни заведения.
Установени са около 200 нарушения, свързани с работното време на лекарите.
„След като надхвърлят тази максимална допустимост, хората не само, че стават недостатъчно работоспособни, но има опасност да бъде увредено и здравето им”, коментира Теодора Дичева от инспекцията по труда.
Днес д-р Мирослав Петров работи извънредно в столичната Спешна помощ. Младият лекар планира да даде още три такива смени по 12 часа. Целта е в края на месеца да получи повече пари.
Дежурствата в спешната помощ са едни от най-натоварените. Въпреки това допълнителните смени са практика в центъра. Причините са две – ниското заплащане и недостигът на кадри.
Медицинската сестра Зорница Младенова работи на две места – в болницата и в кабинет на джи пи. „Не стигат парите и ти се налага въпреки умората и цялото напрежение. Моята дъщеря е изключително недоволна, защото казва, че не се прибирам вкъщи, не ѝ обръщам внимание, за да мога да достигна някакъв нормален праг на доходи”, казва тя.
Според психолозите преработването при медиците може да доведе до липса на адекватна грижа за пациента.
От Инспекцията по труда отчитат увеличаване на нарушенията с работното време в лечебните заведения. Санкциите за неспазване на работното време достигат до 15 хиляди лева.