Лекар от Военномедицинска академия (ВМА) отново ще е част от екипажа на българския военен научно-изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“, който днес отплава на втората си мисия към ледена Антарктида, съобщават от болницата.

След около два месеца плавателният съд трябва да акостира на остров Ливингстън, където се намира българската база.

Основната задача на кораба за това плаване ще бъде да пренесе конструкцията на нова модерна лаборатория за българските антарктици. Товарът на борда му надвишава 80 тона.

Задачата в рамките на 32-ата експедиция е осигуряването на условия за реализирането на десет научни проекта, които вече излизат извън параметрите на остров Ливингстън.

Част от екипажа на кораба е и лейтенант д-р Мария Якова от ВМА. Тя завършва медицина през 2012 г. и започва да специализира хирургия в Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология на столичната военна болница.

Отскоро е и военен лекар. В професионалната си визитка има две задгранични мисии в Босна и Херцеговина (2022-2023 г.) – като медицински съветник на главнокомандващия на мисията и директор на медицинското осигуряване на базата на Европейския съюз там.

Д-р Якова се определя като авантюристичен човек.

"Обичам екстремните усещания и занимания. Експедицията е доста по-различен опит, пътуването е дълго и уморително, като влияе много върху психиката на целия екипаж. Трябва да сме подготвени за съвсем различни от работното ни всекидневие ситуации. Очаквам с нетърпение срещата с този много-много по-различен свят и тази среща за мен ще е нещо вълнуващо и ново", каза тя.