Увеличаване на правомощията на европейската прокуратура по отношение на санкциите срещу Русия и доизграждане на офиса на структурата у нас. Това обсъдиха европейският главен прокурор Лаура Кьовеши, премиерът Николай Денков и вицепремиерът Мария Габриел.

Според Кьовеши хората игнорират въпроса какво означават финансовите злоупотреби за тяхната собствена сигурност. „Когато се борим с различни финансови престъпления, ние се борим и с по-сериозни криминални групи“, отбеляза тя.

Според Кьовеши понякога борбата с корупцията е на живот и смърт. Тя посочи още, че дезинформацията спомага много както за икономическата, така и за политическата корупция навсякъде по света.

"Когато се борим с различни финансови престъпления, ние се борим и с по-сериозни криминални групи. Данъчните престъпления се смятат за нещо не толкова опасно и така придобиват все по-големи размери", каза тя.

Денков допълни, че борбата с корупцията вече не е само борба за спестяване на публични средства и за влияние в държавите, а се превръща в борба за запазване на демокрацията

Тя и Денков подчертаха, че е необходимо абсолютно синхронизиране на законодателството на България с ЕС.

Кьовеши отбеляза и нуждата от полицейски служители, които да подпомагат работата на делегираните прокурори у нас.

"За нас беше изключително важно да получим подкрепа за това, че за това правителство борбата с корупцията е върховен приоритет, той означава постоянен диалог с европейската прокуратура, законодателни промени и единни действия", каза външният министър и вицепремиер Мария Габриел.

Лаура Кьовеши допълни, че българският офис на европейската прокуратура може да бъде даден за добър пример, защото сме заложили на добри стандарти.