В рамките на два дни пет различни лаборатории дадоха пет различни резултата на един и същи пациент. Екип на „Хрътките” показа миналата седмица как клиничните заключения „разболяват” здрави хора и преобръщат живота им за часове.
Липсата на стандарти обаче не спира дотук. Оказва се, че за да си гарантират оборот, лабораториите често прибягват към споразумения с личните лекари.
„Конкуренцията е жестока за хора... По-големите лаборатории набират лекари, лични лекари, с които работят срещу процент. Това всичко е негласно, т. е лекарят „Х” праща пациентите си преимуществено в една лаборатория. Личният лекар казва, че вярва на тази лаборатория, написва къде да се изследваш”, обяснява вирусологът д-р Николай Томов.
Лабораториите, от своя страна, всеки месец се отблагодаряват, според броя на изпратените пациенти. „На края на месеца получава (лабораторията – бел. ред.) някакъв процент като пари, който варира до 20 процента от цената. Изпратила сте ми 100 пациента, на тях са им направени изследвания примерно за 2000 лева. Ние сме се разбрали за 10 процента - получавате 200 лева”, допълва д-р Томов. „Получаването” е в плик или по банкова карта.
Лабораториите не отричат, че работят с личните лекари, но не виждат в това нищо нередно. „Имаме договори, ако искат техни пациенти да се изследват при нас, имаме такива споразумения. Ако един личен лекар харесва начина на работа на дадена лаборатория, това му се връзва с клиничната картина и диагнозата, която поставя, аз ако съм такъв специалист, бих предпочел определена лаборатория”, казва д-р Росен Михайлов.
Негласните отношения между лабораториите и личните лекари не свършват дотук. „Има лаборатории, които работят с така наречените „кухи талони”, това са талони от Здравна каса, изписани най-вече от личен лекар. Те са изписани за пациент, който не е използвал правата си за тези изследвания. Съответно те се изпращат в лабораторията, публикуват се едни резултати, които не се работят, не се работят реално проби и това е една чиста печалба, предвид факта, че не се използват никакви консумативи. Като се пише един произволен резултат и се усвояват парите от Здравна каса”, твърди Тодор Захариев – управител на лаборатория.
Финансови споразумения с лабораториите имат не само джипитата. „Това го правят и всички специалисти, защото и те имат право да изписват изследвания. Всички го правят. А всичко това е белег на мизерията - когато лекарят си нарушава принципите за 100-200 лева, значи е изпаднал много ниско и за това е виновно обществото”, коментира д-р Николай Томов.
В Здравната каса сигнали за подобни практики няма. Оттам правели проверки, но откривали дребни нарушения - най-често за неспазване на работното време.
Цялото разследване гледайте тази събота в предаването "Хрътките" от 17.30 часа по bTV!