В дните преди Коледа по традиция украсяваме празничните си елхи. През последните години все повече хора търсят живи дръвчета в саксия, които да приютят в дома си за празниците, а след това да засадят отново в природата.
“Хората правят осъзнат избор при купуването на живо коледно дърво. Те не проявяват просто консуматорство, а го правят с мисъл за природата“, коментира пред сайта на bTV Ваня Стоянова, която през последните години отглежда елхички.
Температурна адаптация
Грижата за живо коледно дърво изисква обаче внимание - има шокова разлика в температурите вътре и вън. Амлитудата за едно живо растение е голяма и то постепенно трябва да се климатизира, за да може животът му да продължи и след празниците.
„Живата елха не бива да се вкарва веднага в жилището. Сложете я поне за ден на терасата си, а след това в по-хладните закрити помещения - антре или дори общите части на коридора са добър вариант за температурната адаптация. Едва тогава я сложете в пространството, което сте предвидили за нея. В домашни условия дървото в контейнер може да остане 10-12 дни, но трябва да бъде далече от отоплителните уреди като парно и климатик. Най-добре за дръвчето е да бъде на най-хладното място в дома ви“, съветва Ваня от „Коледна елха“.
Елхата може да остане в дома ви до 1 месец при 20°С, не по-дълго от 3 седмици при 23°С и не повече от 10 дни при 25°С.
Редовно поливане
Препоръчително е да се полива редовно – на всеки два дни, като не бива да се забравя, че не само корените имат нужда от вода, а и клонките. Поливайте елхата през върха, може да използвате и пулверизатор, с който да пръскате и клоните ѝ.
Лампички с ниска степен на нагряване
Красивите лампички са неизменна част от коледното вълшебство. Носят допълнителен уют и атмосфера. Сменящите се цветове през дървото обаче може да му навредят.
„При възможност изберете лампички с ниска степен на нагряване на крушките - така ще предпазите елхата от претопляне“, съветва Ваня.
Всъщност можете да оставите живото коледно дръвче и без светлини. Тях поставете на друго място в дома си – около прозорците или библиотеката, и се радвайте на живителните сили, а не на кабелите, които преминават през растението.
Пресаждане през пролетта – в гора, на баир или в градинката пред блока
Елхата може да бъде пресадена на открито през пролетта, а след празниците я оставете да се радва на гледката от балкона ви.
„Дали дръвчето ще се хване, много зависи от грижите, които са полагани за него у дома. Тези, които са гледани в добри условия, се захващат дори и на баири. Имаме такава елха. По-добре е растението да се пресади в гората, където има подпочвени води. Има обаче доста хора, които избират да продължат живота на елхичката си в градинката пред блока – така срещите с него ще бъдат ежедневни и грижите ще могат да продължат“, коментира още Ваня Стоянова.