В дните преди Коледа по традиция украсяваме празничните си елхи. През последните години все повече хора търсят живи дръвчета в саксия, които да приютят в дома си за празниците, а след това да засадят отново в природата.

“Хората правят осъзнат избор при купуването на живо коледно дърво. Те не проявяват просто консуматорство, а го правят с мисъл за природата“, коментира пред сайта на bTV Ваня Стоянова, която през последните години отглежда елхички.

Температурна адаптация

Грижата за живо коледно дърво изисква обаче внимание - има шокова разлика в температурите вътре и вън. Амлитудата за едно живо растение е голяма и то постепенно трябва да се климатизира, за да може животът му да продължи и след празниците.

Снимки: iStock

„Живата елха не бива да се вкарва веднага в жилището. Сложете я поне за ден на терасата си, а след това в по-хладните закрити помещения - антре или дори общите части на коридора са добър вариант за температурната адаптация. Едва тогава я сложете в пространството, което сте предвидили за нея. В домашни условия дървото в контейнер може да остане 10-12 дни, но трябва да бъде далече от отоплителните уреди като парно и климатик. Най-добре за дръвчето е да бъде на най-хладното място в дома ви“, съветва Ваня от „Коледна елха“.

Елхата може да остане в дома ви до 1 месец при 20°С, не по-дълго от 3 седмици при 23°С и не повече от 10 дни при 25°С.

Редовно поливане

Препоръчително е да се полива редовно – на всеки два дни, като не бива да се забравя, че не само корените имат нужда от вода, а и клонките. Поливайте елхата през върха, може да използвате и пулверизатор, с който да пръскате и клоните ѝ.

Лампички с ниска степен на нагряване

Красивите лампички са неизменна част от коледното вълшебство. Носят допълнителен уют и атмосфера. Сменящите се цветове през дървото обаче може да му навредят.

„При възможност изберете лампички с ниска степен на нагряване на крушките - така ще предпазите елхата от претопляне“, съветва Ваня.


Всъщност можете да оставите живото коледно дръвче и без светлини. Тях поставете на друго място в дома си – около прозорците или библиотеката, и се радвайте на живителните сили, а не на кабелите, които преминават през растението.

Пресаждане през пролетта – в гора, на баир или в градинката пред блока

Елхата може да бъде пресадена на открито през пролетта, а след празниците я оставете да се радва на гледката от балкона ви.

„Дали дръвчето ще се хване, много зависи от грижите, които са полагани за него у дома. Тези, които са гледани в добри условия, се захващат дори и на баири. Имаме такава елха. По-добре е растението да се пресади в гората, където има подпочвени води. Има обаче доста хора, които избират да продължат живота на елхичката си в градинката пред блока – така срещите с него ще бъдат ежедневни и грижите ще могат да продължат“, коментира още Ваня Стоянова.

1 изкуствена елха = 7 отрязани живи дръвчета

Карина Гичева от „Коледна елхичка“ също посочва, че през последните години има по-голямо търсене на живи коледни дървета.


„Намалява делът на отрязаните елхи, за съжаление обаче се закупуват и все повече изкуствени, а една пластмасова елха, която е нерециклируем отпадък, се равнява на седем отрязани коледни дървета като екологична стойност“, коментира тя.

Екипът ѝ отглежда дръвчета в Коледния парк на Боянската река. Първите елхички са настанени в коренообразувателни контейнери през април 2019 г. Процесът за превръщането на мястото в дом на дръвчета е дълъг и включва разчистване и подравняване на терена, изграждане на алеи, засаждане, пресаждане, водоснабдяване и пръскане срещу вредители. Във времето досега тези грижи не спират, като междувременно се организират и коледни работилници.

Коренообразувателни контейнери

Карина Гичева акцентира върху коренообразувателни контейнери, които дават възможност на елхите да продължат живота си. Благодарение на тях около 90% от дръвчетата в Коледния парк оцеляват.

„Те са по-различни от кофите на пазара и от масовите „живи“ елхи в големите вериги. Те използват малки контейнери за елхите, защото това е по-евтин вариант за транспортирането им. Едва от 5 до 8% от тези дръвчета могат да продължат живота си след празниците“, коментира Карина.

Елха под наем – дръвчето, което се връща пораснало

„Елха под наем“ е една от инициативите на Коледния парк. Ако се притеснявате дали ще отгледате правилно своето дръвче и дали то ще оцелее, то можете да го приютите за няколко дни или седмици около празника, а след това да делегирате грижите по отглеждането му отново на парка.

То ще продължи живота си сред природата, а през следващата година ще може отново да влезе в дома ви, и то пораснало.

„Има хора, които вече четвърта година празнуват с елхичката си, чиито грижи за нея са поверили изцяло на нас извън коледните празници. Когато вземем обратно дръвчето, надписваме саксийката му с името на семейството, при което то живее на Коледа“, казва Карина.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement