Конституционният съд няма да се произнесе по искането за тълкуване на израза „промени във формата на държавно управление“, което беше свързано с готвената реформа в съдебната система.

Искането за задължително тълкуване беше внесено от 144 народни представители и беше свързано с проекта за промени в Конституцията във връзка със съдебната реформа. С мнозинство от 10 гласа за и две особени мнения Конституционният съд прецени искането като недопустимо. С особено мнение са само Пламен Киров и Борис Велчев. 

Въпросите на депутатите бяха свързани с разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две колегии и с числеността и разпределението в прокурорската и съдийската квота.

Очаквано решение

Политическите сили в парламента определиха решението на КС като очаквано.

Предвижда се промените да бъдат обсъдени на първо гласуване на 23 септември.

От ГЕРБ и Реформаторския блок очакват подкрепа от всички депутати, подписали законопроекта за изменение на Конституцията.

ДПС и Патриотичният фронт заявиха, че ще гласуват за промените в Конституцията, независимо от днешното решение на Конституционния съд. От АБВ обявиха, че няма да подкрепят измененията на първо четене.

"Имаме ангажимент да подкрепим конституционния проект", заяви пред журналисти лидерът на ДПС Лютви Местан. Той посочи, че ще подкрепят измененията, "независимо от решението на КС, който обяви искането за тълкувателно решение за недопустимо".

Подписали сме тези промени и на първо гласуване на 23 септември ще ги подкрепим, заяви и съпредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов.

Съпредседателят на ПГ на АБВ Борислав Борисов посочи, че няма да подкрепят на първо четене промените в Конституцията, а на второ четене няма да подкрепят точката за прокурорската квота, ако остане в този вид. По думите му днешното решение на КС е "малко като измиване на ръцете".

Вярно е, че парламентарните сили имаха нужда от жокер, подкрепа от конституционалистите в обсъждането на този казус, но е вярно, че КС не би следвало да дава становища на база законопроекти, коментира депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов. Той посочи, че остава възможността, след като бъде гласувани текстовете, те да бъдат обект на конституционна проверка. "Възможно е в предложението за второ четене да има варианти по отношение на разпределението на квотите в двете камари. Има логика, има и заявления на политически сили, че имат резерви към това", коментира депутатът от ГЕРБ.

Според съпредседателя на ПГ на Реформаторския блок Радан Кънев няма никаква причина днешното решение на КС да бъде спънка за реализирането на съдебната реформа. "Искрено се надявам, че промените в Конституцията ще бъдат приети. Разчитам, че всеки, който се е подписал под проекта, ще гласува за него, защото противното би го поставило в неудобно положение", добави той. 

Проектът за промени в Конституцията беше внесен през юли от 180 депутати. ГЕРБ, ДПС, РБ и ПФ подкрепиха промените с пълния състав на групите си. Само един от БДЦ не се подписа, а от АБВ дадоха три парафа.