Напук на епидемията и в битката за всеки човешки живот, кръводарители продължават да помагат безвъзмездно. Това са направили 6000 души във Военно-медицинската академия през отиващата си година, а Центърът по трансфузионна хематология там помага при нужда и на пациенти от болници в цялата страна.
Милена от Варна дарява за първи път в живота си кръв преди 12 години, когато се включва в кампания за болно дете. Чувството след това я завладява. „Чувстваш се великолепно, чувстваш се едва ли не всемогъщ. Много е приятно, страхотно е и има ползи за всички. Това е невероятно просто“, казва тя.
Кръводаряването се превръща в нейна кауза. Досега е посетила центъра във Варна общо 23 пъти, а епидемията от коронавирус по никакъв начин не я разколебава. „Понеже аз знам, че там всичко е наред, всичко е еднократно, няма никаква опасност за кръводарителите. Не ме притесни – 2020 г. дарих три пъти, тази 2 пъти“, казва Милена.
Милена смята, че кръводаряването трябва да се превърне в държавна политика. „Трябва да започне да се възпитава в младите. Над 18 години станат ли, където попаднат, в учебно заведение, в някакви други структури, трябва още от тогава да започнат да се възпитават и изграждат такива навици у тях и такива чувства, че да продължат да го правят цял живот“, казва дългогодишният кръводарител.
Според Милена така ще бъде преустановена порочната практика хора да бъдат притискани да търсят кръв „на пожар“ за свои близки в най-тежкия за тях момент.