Нов кръг от консултациите при президента. „Възраждане“ поискаха, ако се стигне до трети мандат за съставяне на правителство, президентът да го връчи на тях. От своя страна Румен Радев подчерта, че страната се нуждае от стабилно правителство.
Ако стигнем до трети мандат, сме готови да го поискаме от вас. Дотогава ще разговаряме с всяка политическа сила по отношение на важните въпроси. Това каза на консултациите с държавния глава лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов. Това което днес е консенсусно, утре може да не е, добави той.
„Считаме, че по отношение на първия мандат, след като бъде връчен, можем да водим разговори, но ще настояваме на позициите, които сме имали преди това. "Възраждане" е изключително предвидима и лесно прогнозируема политическа формация. Готови сме да водим разговори и да защитаваме политики“, заяви Костадинов.
"Можем да подкрепим всяка една политическа партия, която споделя основните виждания, които ние смятаме за основополагащи по отношение на политическата дейност, която развиваме последните 8 години", каза още Костадинов.
Има партии, с които не бихме разговаряли, но, за да стигнем до този разговор, трябва да направим анализ дали ще стигнем третия мандат, заяви Костадинов след края на консултациите и уточни, че такава партия е ДПС, защото, по думите му, е на етническа основа.
По другите въпроси, които са поставили пред президента Румен Радев, са получили отрицателни отговори, добави Костадинов. Това са въпросът за референдума, президентът да сезира Конституционния съд за оръжието на Украйна и за самолетите F-16.
Докато преди кризите бяха на прага на дома ни, те вече са вътре - и социална, и икономическа, криза в сигурността, само на километри от нас бушува война, повишен миграционен и бежански натиск. Това изисква България да има редовно правителство, което да поеме важни решения, решения с дългосрочен хоризонт и да има подкрепа от устойчиво парламентарно мнозинство. Това каза президентът Румен Радев на консултациите с представителите на „Възраждане“ като добави, че това изисква усилията на всички.
По отношение на предложението за референдум за влизане в еврозоната, президентът обясни на „Възраждане“, че това е невъзможно.
„Съгласно закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление провеждането на референдум по въпроси, уредени по вече приети и ратифицирани международни договори, е невъзможно. И по конституцията има ограничения. Ясно е, че международните договори имат приоритет над националното законодателство, когато са ратифицирани“, отбеляза Румен Радев.
Лидерът на „Възраждане“ заяви, че с оглед на тези ограничения са предложили законопроект на предишния парламент, който е предвиждал промяна в Закона за референдумите и сега ще го внесат отново, но, по думите му, едва ли ще се стигне до разглеждането му.
Костадинов добави, че въпросът е за запазване на българския лев до достигането на средноевропейско ниво на доходи.
„В закона е записано, че трябва да се влезе в еврозоната, когато всички икономики са на едно ниво горе-долу. Ние в момента не сме силна икономика“, заяви Костадинов и съобщи, че въпросът, който ще зададат на гражданите, е: Съгласни ли сте българският лев да се запази до достигане на 90% от средноевропейските доходи.
По думите му, според техните експерти и статистиките, тези доходи ще бъдат достигнати към средата на 2043 – 2044, ако се запазят сегашните темпове на развитие.
Румен Радев припомни, че има приет от няколко правителства план за приемане на еврото.
„По-скоро очаквам да следите как се изпълнява този план за достигане на Маастрихтските критерии“, каза президентът и уточни, че не отговаряме на тези критерии най-вече по отношение на стабилността и инфлацията.
Костадинов коментира, че прогнозата на Министерството на финансите е стряскащо апокалиптична и в този момент няма как да се говори за влизане в еврозоната. Той предложи този въпрос да се отложи.
По думите на президента - търси се най-доброто решение, но България да не пропуска всички възможни ползи от едно или друго решение.
На срещата Румен Радев посочи, че освен съставянето на редовно правителство, пред парламента седят важни задачи, свързани със законотворческата дейност, бюджета, Плана за възстановяване и устойчивост и приемане на закони, които да подпомогнат по-бързото овладяване на инфлацията, попълването на редица конституционно установени органи, които работят с непълен състав или с изтекъл мандат.