Парламентът даде мандат на правителството да преговаря за доставката на американските F-16.

Първите разговори с американската страна по темата за самолетите вероятно ще се проведат в Брюксел на 14 февруари по време на срещата военните министри от НАТО. Това прогнозира вицепремиерът Красимир Каракачанов.

От ГЕРБ са категорични, че с това решение се гарантира бъдещето на авиацията за 40 години напред. Видяха обаче намеса на Президентството в процеса.

„Президентът Радев проявяваше голям интерес, когато отправи призива за радиомълчание – за етапните решения на работната група и да се оказва натиск на експертите за взимане на решения. Сега трябва да дадем мандат и аз см убеден, че българското правителство ще защити националната сигурност на България”, заяви Цветан Цветанов.

От БСП обвиниха управляващите, че държали президента встрани от проекта и обявиха, че няма да подпишат празен чек на правителството.

„Правителството злепостави американските партньори във вашите очи. Злепостави европейските партньори, трето без да знаем с колко надхвърля решението на народното събрание”, посочи лидерът на БСП Корнелия Нинова.

Според левицата сумата по проекта ще нарасне до 2 милиарда и половина. Военният министър Красимир Каракачанов обаче отрече това: „Цената щяла да е 2.5 млрд – няма такова нещо. Няма нарушение на закона”.

Партньорите на Каракачанов не го подкрепиха в гласуването. Валери Симеонов поиска конкурсът да започне отново. А Волен Сидеров предложи САЩ да подарят самолетите на България заради ползването на военните бази.

От „Воля” пък, които са против покупката на самолети, поискаха референдум. ДПС обаче подкрепиха решението.

„Там, където свършва популизмът, започва националната сигурност и там, където започва популизмът – свършва националната сигурност”, заяви от парламентарната трибуна председателят на ДПС Мустафа Карадайъ.

Американското посолство обяви, че приветства решението на парламента. Компанията производител на F-16 заяви за bTV, че очаква преговорите за продължат до лятото.

“Не можем да коментираме цената и схемата на доставка – това е част от преговорите”, каза Джеймс Робинсън, директор в „Локхийд Мартин”.

Той отрече, че ще са необходими 6 години за доставката на самолетите, ако се стигне до подписване на договор.

bTV потърси за позиция и компанията производител на „Грипен”. Засега няма реакция от шведска страна.