На медиците или на близките. Чие задължение е спешният пациент да бъде свален от дома му до линейката?
Споровете по този въпрос са от години.
Според Министерството на здравеопазването - отговорността е на медиците, които пък казват, че в много ситуации се нуждаят от помощ.
Спешните медици във Враца неведнъж са имали трудности да транспортират пациента до линейката сами. Тогава молят близки и съседи за съдействие. Някои се отзовават, но други – не.
„За да помогнем на пациента, естествено, че трябва да са ангажирани и близките. Не само ние. Близките казват „това е ваша работа, аз имам заболяване, не мога да помогна, вие сте длъжни да окажете помощ“, разказва д-р Красимир Влашки.
От Здравното министерство казват - линейките са оборудвани носилки тип столче, чрез която могат да се пренасят трудноподвижни пациенти. А процесът е регламентиран.
Екипите са задължени да осъществяват спешна диагностика и терапия на пациенти с остро настъпили нарушения на жизненоважни функции, да информират РКЦ за всички възникнали проблеми, касаещи изпълнението на повикването, а при необходимост - да изискат изпращането на един или повече допълнителни екипи на местопроизшествието.
Директорът на центъра във Враца Галина Лещарска казва:
„Ако близките откажат, търсят съдействие от полицията и пожарната. Няма как да викат втори екип - за Враца те са общо три“, като допълва:
„Има много случаи, в които пациентът е два пъти по-тежък от екипа. Екипът се състои от двама, медик и шофьор. В най-честия случай това са жена и мъж, а трудно биха могли да се справят с пациент, който е 200 килограма.“
„Подобни казуси не са рядкост“, казва адвокатът по медицинско право Мария Петрова.
„За съжаление, няма някой, който да е безкрайно прав. Не можем да задължим лекаря или шофьора да се ангажира със самото пренасяне. От друга страна, не можем да задължим и близките, защото не знаем дали пациентът ги има и какво е тяхното състояние. Решението е да се закупят достатъчно технически средства, които да улеснят лекарите“, подчерта Мария Петрова.
Друго решение е в системата на спешната помощ да заработят повече парамедици и други обучени служители.