Отровени с безразборно разхвърляна отрова – така приключват живота си голям брой бездомни кучета в Пазарджик преди дни. Същата е съдбата на четириноги в Пернишко, Плевенско и Монтанско само в рамките на последния месец.

Кучета и котки биват отравяни, използвани за „тренировка“ на участващи в платени боеве четириноги или мъчени до смърт от хора, които един ден биха посегнали и на човек. Някои случаи биват разкривани, но за всеки един такъв има по още няколко, които си остават единствено в специализираните групи на любителите на животни.

„Нивото на защита на животните в България е под минимума!“ – така обобщават ситуацията доброволците от PAW- Pazardjik Animal Welfare. В Световния ден за защита на животните у нас все още си задаваме въпроса има ли въобще кой да предпази тези, които не могат сами да се оплачат от човешката жестокост.

Зоополиция има, но ефектива ли е тя?

Според изявление на бившия вътрешен министър Валентин Радев от 2018г., във всяка Областна дирекция на МВР би следвало да има около 15 полицейски служители, отговарящи за престъпленията свързани с животните.

Още през 2011 г., деянията срещу животните биват криминализирани и започват да се разглеждат като престъпления. Също така по думите на инспектор Камен Николов от сектор „Зоополиция и кинология” от 2019 г., регистрираните подобни престъпления нарастват, което според него говори за отговорност от страна на гражданите.

През 2019 г. в Пловдив се провежда първото обучение на полицейски служители, които да противодействат на престъпления срещу животните. „Обучени са 40 служители на МВР от цялата страна, а в Пловдив има обучени двама своеобразни зоополицаи. При провеждане на обучението имаше представители на доброволната неправителствената организация "Четири лапи“, уточнява инспектор Николов.

Той допълва, че зоополицията в България има правомощието да се намеси само когато има смъртен случай на животни, организират се незаконни боеве с животни или в следствие на неглижираност от страна на стопанин животното е опасно за гражданите: “Ние се занимаваме с превенция, предотвратяване и разкриване на престъпления, като помощта на гладни и изоставени животни не е включена към юрисдикцията ни”.

Доброволците имат нужда от подкрепа

Въпреки предприетите промени, организациите за защита на животните като PAW се чувстват сами в начинанията си: „В институциите, свързани с животни, трябва да бъдат назначени хора, наистина обичащи животните, които знаят какво наистина е редно и трябва да се направи, а повечето нехаят...“.

PAW съществува вече почти четири години, като най-голяма трудност на активистите е липсата на финанси: „Голяма част от хората си мислят, че едва ли не това е наше задължение и не осъзнават, че всичко е на доброволческа основа, в свободно извънработно време и с лични средства или дарения!“.

Снимка: Личен архив

Настояват държавата да има служители, които да действат пряко с неправителствения сектор в тази област и кастрациите да станат напълно безплатни, защото това е „основата за решаване на проблема с бездомните животни“.

Не са само кучета и котки

Щом хората чуят „защита на животните“, те веднага се сещат за кучета и котки и забравят, че те не са единстевните в опастност”, коментира Вера Трендафилова, активист в доброволческата организация „Приятели на четири крака“, занимаваща се с опазването на животни от селскостопански тип.

Във фермата има кози, крави, прасета, коне и не само. Според Вера и съмишлениците ѝ защитата на подобни животни остава на заден план и доста често биват пренебрегнати както от институциите, така и от самите граждани.

Снимка: Личен архив

Чрез създаването на фермата си, Вера и нейния съпруг се опитват да приобщят животните към хората и обратното: „Искаме да създадем любов в двете посоки!“

За семейство Трендафилови е важно децата от малки да бъдат възпитани, че животните също са личности и затова отварят вратите си за посещения на малки и големи, като се надяват, че това ще помогне между хората и животните да се оформи емоционална връзка.

Организацията е напълно доброволна, като за тях от помощ биха бил всякакъв вид дарения, свързани с подпомагане на медицинската грижа за животните или тяхното изхранване.

Снимка: Личен архив

Според тях самите граждани са решението за справяне с проблема относно ниското нивото на защита на животните: „Целта ни е да култивираме милосърдие в сърцата на хората, защото сплашването с наказания и глоби определено не са начинът“.

За едно общество може да разбереш най-много по отношението му към по-слабите. Бездомното куче или работният кон не могат да викат за помощ с човешки глас, но това не означава, че не заслужават човешко отношение.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement