До седмица трябва да разберем имената на всички желаещи да станат депутати на предсрочните избори за парламент. bTV разполага с информация за част от кандидатите.
В Софийския 25 МИР битката ще е сериозна. Там водачи ще са Бойко Борисов, Христо Петров-Ицо Хазарта, Костадин Костадинов и Корнелия Нинова. В Пловдив се очаква да води отново лидерът на ГЕРБ, а срещу него да е Асен Василев от ПП-ДБ и Иван Петков от БСП.
Кои ще са другите ключови битки в страната?
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В идващата кампания партиите ще запазят принципа да има нещо старо, но - и нещо ново. Така част от водачите остават, друга - ще бъде сменена. В Пловдив се очаква да води Бойко Борисов, а срещу него да е Асен Василев от ПП - ДБ и Иван Петков от БСП.
Лидерска битка се чака в Благоевград. Там един срещу друг вероятно ще се изправят Росен Желязков от ГЕРБ, Андрей Цеков от ПП-ДБ, Делян Пеевски от ДПС, Корнелия Нинова от БСП.
Във Варна - Даниел Лорер отново ще води листата на ПП - ДБ, Даниел Митов - тази на ГЕРБ, Костадин Костадинов на Възраждане, а Борислав Гуцанов - на БСП. Някои знакови лица на партиите са под въпрос за вота. Това са Лена Бориславова в ПП - ДБ, както и Лъчезар Иванов в ГЕРБ.
Част от листите на ГЕРБ вече са почти подредени, а сред новите имена на челни позиции са Рая Назарян и Йорданка Фандъкова в София. Неофициално - проблем имало с това да се реши дали Лъчезар Иванов, най-дългогодишният депутат на ГЕРБ, да остане в листите.
Бойко Борисов ще води листите в 25 столичен район, както и Пловдив. А Румен Христов отива в Монтана.
Сериозни размествания ще има в „Продължаваме промяната“. Бившият премиер Николай Денков ще води освен традиционно в Шумен и в Бургас, на мястото на Константин Бачийски. Асен Василев ще е водач в листите в Хасково и Пловдив, Кирил Петков и Христо Петров - в София. Очаква се Бойко Рашков да остане в листите на „промяната“. Но - в тях няма да намери водаческо място Лена Бориславова, твърдят от партията.
Христо Иванов остава в София, а Мартин Димитров - в Русе. Нов водач ще има в Благоевград - вместо Андрей Гюров ще е бившият министър - Андрей Цеков. Не всички бивши министри обаче ще са част от листите. При ДПС очакванията са Делян Пеевски да води две листи. Традиционно - Благоавград, вероятно и в Кърджали, където обикновено води партийният лидер.
Листите на БСП бяха наредени още в събота. При „Възраждане“ се знае, че лидерът Костадин Костадинов ще води в София и Варна. А има такъв народ казаха, че ще са готови в края на седмицата.
Въпреки краткия живот на този парламент, трусовете не подминаха почти никого. Най-много турбуленции имаше при ПП-ДБ. Още в началото Радостин Василев стана независим депутат. На прага на изборите от промяната се отделиха и „Средна европейска класа“, и „Зелените“. А някои депутати обявиха, че не желаят да се кандидатират повече, например - Искрен Митев и Росен Костурков.
От БСП си тръгва депутатът Богдан Боцев, а Манол Генов няма да се кандидатира, след като му беше взето водаческото място в Пловдив.
В рамките на този мандат бяха изключени и трима депутати от „Възраждане“.
Срокът за пълния списък с имената в партийните листи е 7 май.
След това - на 8 май в Централната избирателна комисия ще бъде изтеглен жребият с номерата в интегралната бюлетина. В 00 часа на 10 май официално започва предизборната кампания за вота 2 в 1.
В последните три години в страната ни се проведоха общо седем пъти избори – пет за парламент, един за президент и вицепрезидент и един местен вот.
А колко средства отдели държавата за тяхната подготовка и провеждане?
Данните показват, че най-скъпи са били последните местни избори - 188 милиона лева.
Веднага след тях се нареждат изборите през ноември 2021 година - 149 милиона лева. Тук обаче трябва да отбележим, че изборите бяха "2 в 1" - и парламентарни, и президентски.
На трето място са парламентарните избори 2021 година - над 108 милиона лева и вотът от април миналата година - 106 милиона лева.
Вижте кои са били най-евтините избори ТУК.