Прокуратурата е сезирана за строежа край къмпинг "Арапя". Строителството по документи е законно, каза в "Тази сутрин" кметът на Царево Георги Лапчев.

Личното му мнение е, че не би трябвало да се строи там. Той добави и че по документи, известната като боровата горичка сред къмпингуващите, всъщност не е гора. Това е урбанизиран терен, урегулиран поземлен имот, отбеляза Лапчев. 

Снимка: bTV

Той добави, че инвеститорът е предоставил всички необходими по закон документи, както и е съгласувал всичко с екологичното законодателство, но независимият орган трябва да се произнесе.

Днес ще започне и проверка на ДНСК по Черноморието след сигналите за строителни дейности.

Според Лапчев проблемът се политизира заради предстоящия вот. Той заяви, че по документи мястото, където се строи вилната зона край "Арапя", не е гора.

Снимка: bTV

"Виждам гора, но на документи е друго - това е урбанизиран терен, урегулиран поземлен имот. Некоректно е да се говори, че е започнало сега всичко. Именно, когато се е допуснало това да се случи, сега тези хора са "на паветата" и обясняват, че това е кощунство", коментира кметът.

Снимка: bTV

Директорът на държавното горско стопанство в Царево също обясни по телефона вчера, че има нов горскостопански план и тази територия не е включена в него, т.е. тя не се води горска територия.

Инвеститорът Георги Атанасов бе категоричен, че гората не се изсича, а се премахват само опасните изгнили и стари дървета.

Снимка: bTV

"Закупихме проект, който беше за 25 000 квадрата с влязло в сила разрешение за строеж за огромен комплекс, който след разговори в общината се разбрахме, че изобщо това нещо не може да мине и че гората трябва да се запази. И затова сме сменили целия проект и сме направили едноетажни и двуетажни еднофамилни къщи, съобразени с цялата растителност в региона. Има сигнали от няколко години, че се пали гората тук от дивото къмпингуване, може да се видят дърветата. Тези дървета така или иначе са заминали! Ние не ги режем, отстраняваме това, което така или иначе вече не е живо дърво", заяви инвеститорът.

Снимка: bTV

На въпрос колко дървета ще бъдат отсечени той отговори, че ако има други изсъхнали дървета и такива които са опожарени - те ще се отстранят, защото те така или иначе са опасни за хората, които ще пребивават тук. 

Снимка: bTV

"Вие казвате, че с това строителство едва ли не спасявате гората?"

"Ако видите проекта, който принципно бяхме закупили и който беше разрешен и допуснат 2005-а тук да се построят огромни хотели на по шест етажа на 25 000 квадрата и сега 15 къщи от по 150 квадрата със запазена цялата растителност, която виждате в момента, все пак смятам, че е някаква стъпка към това, заяви Атанасов.

Вилното селище край "Арапя" ще е на площ 18 дка. Проектът предвижда 14 вилни къщи, основите на 4 от тях са залети, багерите и тежката техника днес ги няма.