Определили сме точните обекти от националната сигурност и сме засилили охраната. Включили сме и нетрадиционни допълнителни инфраструктури, за да сме сигурни, че няма заплаха от нерегламентирани действия от когото и да било. Това съобщи пред журналисти в парламента премиерът Кирил Петков.

Той каза, че има 10 различни оперативни групи и всяка от тях има бюджет, като част от групите са примерно за попълване на военните резерви за част от продуктите, които липсват, допълване на горивата.

„Така че то не е само за Украйна. Но ще видим каква помощ можем да изпратим за автобусите, които ще извозват хора. Радвам се, че засега правителството и външно министерство доста добре координират. Днес отворихме и вратите на посолството за хора, които бяха пред оградата. Показахме, че българия е съпричастна“, заяви Кирил Петков.

Той допълни, че в момента няма липси на хранителни продукти на пазара.

„Сега преглеждаме всяко едно от важните неща и гледаме всякакви сценарии. Всички неща, които са ни липсвали, трябва да се прегледат, за да сме готови. Аз не вярвам, че има опасност за българското население в този момент, но трябва да използваме тази криза, за да вкараме цялата система в готовност. По-добре да сме готови, отколкото изненадани“, добави Петков.

"Както във всяка една от системите в България, и здравната, и инфраструктурата, и образователната, всичките тези системи са с такива огромни дефицити, за съжаление и отбраната. Инвестицията в отбрана е била частична и несвързана, примерно купуват се бойни машини, но няма радиопредаватели. 

Оттук нататък не може да се инвестира по този начин, трябва да се окомплектоват реално военните сили, за да могат да бъдат ефективни. Иначе е било един харч на пари. Това е било преди. Оттук нататък имаме приет бюджет, запретваме ръкави и работим здраво", отбеляза премиерът.

„Това, което още от вчера го обявих, имаме доста сериозен брой украински граждани, които мислят да идват към България, около 2000 човека. Те са може би едни от най-квалифицираните граждани на Украйна, хора от IT сектора. Понеже знаят, че имаме добър IT сектор, са избрали България като дестинация. Много от хората тръгват към Полша. Всички европейски страни се обединихме, че правим всичко възможно  да помогнем и да сме съпричастни“, допълни премиерът.

По отношение на настаняването у нас на тези граждани, Петков каза, че има няколко варианта.

„Гледаме и обследваме всички държавни бази, които имаме, включително и почивни станции, и едновременно с това се говори с хотели, имаме голяма леглова база на морето, която в момента е абсолютно свободна“.

По думите му те най-вероятно ще влязат с туристически визи и идват със средства.

„Те в този момент не бедстват, те се спасяват от война“, каза Кирил Петков.

Той уточни, че министър Генчовска е оперативният човек по цялата координация във връзка с тяхното пристигане, а министър Лорер също помага с осигуряване на настаняванията.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement