И за „Булгаргаз", и за посещението в Северна Македония съм сигурен, че направихме правилните стъпки. Посещението ми в Северна Македония не само, че не е прибързано, а беше ужасно много закъсняло. Това заяви премиерът Кирил Петков по повод критиките на президента Румен Радев, отправени към него по-рано днес, че посещението му е било прибързано.
По думите на премиера ние сме загубили 30 години в отношенията със Северна Македония:
„Посещението ми не само, че не е прибързано, то беше ужасно много закъсняло, не като Кирил Петков, като министър-председател. То беше закъсняло като българската страна да има активна позиция, да има конструктивен тон на действие, да има ясни цели и точен подход. Съжалявам, че толкова години сме изпуснали и аз нямаше да понеса нито ден да забавя това посещение”, отбеляза Петков.
Той припомни, че го е направил един ден след назначаването на новия министър-председател в Република Северна Македония.
"Вярвам, че, ако не искаме Балканите да останат най-бедното, най-корумпираното, най-некоординираното място в Европейския съюз, подходът трябва да бъде сменен. Това трябва да бъде на база добросъседство, икономическо развитие, работа заедно. Това е като в една къща – няма как да се карате със съседа си и да мислите, че това е добра идея".
На въпрос на bTV дали не се е предоверил с оглед на тази среща, която президентът Пендаровски е имал с ОМО „Илинден”, Петков отвърна, че сега ще има много сили, които ще се опитат да спънат този процес.
„Ако нямаше такива сили, ние отдавна да сме в много добри добросъседски отношения с тях. Факт е, че има много сили на Балканите, които не искат Репулика Северна Македония да бъде част от Европейския съюз. Защо не искат - защото едни нестабилни Балкани в тази геополитическа ситуация, има преимущества за страни, които според мен не ни мислят доброто.
Но оттук нататък стига сме се оправдавали с чужди страни и с чужди велики сили, а запретваме ръкави и си вършим работата. И, ако го направим по стария начин, където с контра, запъваме се, едва ли не – нашият начин и никакъв друг начин, това ни е довело до там, докъдето сме – до най-ниската ни точка”, каза още Кирил Петков.
Той отказа да коментира срещата на президента на Северна Македония с ОМО "Илинден".
„Хубавото е, че външната политика на Република Северна Македония и на България зависи от министър-председателя и от Министерски съвет на двете страни”.
На критиката на президента Румен Радев по отношение на смяната на ръководството на "Булгаргаз", министър-председателят отвърна:
"За „Булгаргаз” за мен беше абсурдно, цената на газа да скача с 30 процента, едновременно с това да се отказваме от мощности, които идват от Азербайджан, въпреки че са на много по-ниска цена, и да се оправдаваме през гръцка връзка, която в последствие нашите доставчици от Азербайджан казаха, че не е проблем да бъде заобиколена", заяви премиерът.
"Когато всеки българин трябва да плати с 30% по-висока цена в средата на отоплителния сезон и всички се чудим как да се справим с тези високи цени на енергията, да изпускаме такива възможности или от нарочна грешка, или от някакви други интереси, за мен е недопустимо.
Така че въобще не мога да сложа под въпрос, че това беше правилното решение и оттук нататък трябва да се знае, че така ще бъде. Всеки, който опитва да направи грешни решения, които да струват на всички българи, ако успеем да докажем, че това е факт, няма да се колебаем нито секунда да направим точно подобни решение и за всички други дружества", отбеляза премиерът.
Той добави, че не е нормално непрекъснато да се оправдаваме с някой друг.
На въпрос на bTV може ли да гарантира, че няма връщане към стари управленски практики, за което намекна днес президентът, и че няма да има посредници, Петков беше категоричен, че посредници няма да има.
„Никакви посредници. Ако видим някакви посредници, тези посредници няма как да съществуват. Ние сме тук, за да оправим нещата. Както видяхте, новият борд първото нещо, което направи, е да намали цената с 18 процента, като предложение към КЕВР. Ако имаха шанс да се върнат няколко месеца назад без да казвам точни дати, тази цена можеше да бъде още по-ниска”.
По случая във Враца, където жена почина в болницата, Петков изказа съболезнования на близките на жертвата и отбеляза, че е ненормално и недопустимо да се случва такова нещо.
„Зная, че са назначени всички възможни проверки – първият въпрос е имало ли е повикване към Спешна помощ. Тази Спешна помощ защо не е дошла, какво се е случило, трябва да разберем. За съжаление, много е скъпа цената да се учим от грешките си, но това е подходът. Единственото, което може да направим в момента, е да сме сигурни, че това, което се е случило, не трябва да се повтаря по същия начин, защото не можем да си позволим това да бъде цената на лошото управление", допълни премиерът.