Казваме "Довиждане" на европредседателството с музиката на Балканите.
Това е посланието тази вечер пред НДК, където се проведе концерт, посветен на края на българското председателство на Съвета на Европейския съюз.
Да махнат половината места за зрителите в зала България, е било единственото решение, за да се съберат всички музиканти за репетициите на Симфонията на 1000-дата.
Симфония номер 8 на австрийския композитор Густав Малер е наречена и симфония на 1000-дата, защото имала за цел да покаже огромния мащаб и въздействие на музикалното произведение от времето на Романтизма.
„За да бъде изпълнено това произведение се изисква наистина обединение на усилия от различни хора, от различни институции, от хора, които са с различни схващания по различни въпроси. Така че за мен тази симфония е нашият опит да намерим другото, да намерим това, което ни обединява”, посочи Найден Тодоров, директор на Софийската филхармония.
В зала 1 на НДК се събират, не, 1000, но над 400 музиканти от Софийската филхармония и БНР, както и солисти от различни националности, които работят в Австрия - обединени от идеята, че музиката на Малер е трудна за изпълнение, но изключителна за слушане.
Осмата симфония е най-популярното произведение на скандалния за австрийското общество евреин, който приема католицизма.
Густав Малер сам дирижира любимата си симфония няколко месеца преди смъртта си.