След като сме си сложили подписа под пакта за фискална стабилност, ще го изпълняваме. Това заяви пред журналисти президентът Росен Плевнелиев. Държавният глава е на мнение, че да се откажем от изпълнението на какъвто и да било документ би било лош сигнал.
Бъдещето на пакта обаче бе поставено под съмнение от изборните резултати в Гърция и Франция. Фискалната стабилност беше основен аргумент зад прокарването му най-вече със задружните усилия на тандема между досегашния френски президент Никола Саркози и германския канцлер Ангела Меркел. Новият френски лидер, социалистът Франсоа Оланд, обаче иска да включи „растежно измерение” в борбата с кризата, което е в разрез с финансовата строгост на икономиите. Гърците също масово дадоха глас срещу орязването на държавните разходи на изборите в неделя.
България за пример
С действията си България е пример за отговорно и устойчиво управление на публичните финанси, смята Плевнелиев. Това било изцяло в интерес на следващото поколение, на младото поколение.
Отговорност и солидарност – двете страни на еврочленството
Според президента България трябва да приложи още много реформи, за да бъде отговорен член на Евросъюза.
„Трябва да доведем докрай усещането на гражданите и на обществото за справедливост, че има работеща система на правораздаването.”
България трябва да подобри средата за правене на бизнес, смята още президентът, По думите му ние сме
последни по инвестиции в иновации
„В 21-и век освен земята, магистралите, машините, основното средство за труд е човешкото знание. Ние трябва да развиваме човешкото знание, за да бъдем конкурентоспособни, ефективни, за да се създаваме просперитет”, посочи Росен Плевнелиев.
Държавният глава заяви, че е горд, че
България е символ и на много сериозни успехи в Европа
Страната ни е единствената успяла за 10 години да намали дълга си от 100% на 16%, изтъкна Плевнелиев. Според държавния глава можем да изнесем лекция на много държави в Европа, които тепърва ще трябва да редуцират дълга си.
Трудностите са предвестник на нов етап, на нова и по-силна Европа
смята Росен Плевнелиев. Президентът взе участие в публична дискусия на тема „Изчерпан ли е европейският проект” в Деня на Европа с участието на еврокомисар Кристалина Георгиева и посланиците на Германия, Дания и Холандия.
„За малко повече от половин век европейската идея порасна, обединена Европа се превърна в най-голямата икономика на планетата,” отбеляза Плевнелиев. По думите му основен въпрос е как Европа да се превърне в политическа, технологична и глобална сила.
„Растежът не може да бъде купен, още повече, когато дългът на някои държави расте,” отбеляза държавният глава. Според Плевнелиев той трябва да бъде изработен, а решението е
"не Европа на две или три скорости, а Европа на солидарността"
Държавният глава е на мнение, че „Европа без граници” е в сърцето на европейската идея. Плевнелиев е уверен, че скоро България ще бъде част от Шенген и е сигурен, че страната ни може да защитава общите европейски граници.