В последния месец стана ясно, че министри, политици и кметове имат къщи за гости, направени с евросредства. Скандалът предизвика министерски оставки и проверка на прокуратурата на всички къщи за гости в страната.
Повлияха ли разкритията с къщи за тъщи на резултатите от евровота - Теодора Трифонова припомни най-ярките случаи.
Комплекс "Вили Чала" е получил субсидия от Държавен фонд "Земеделие" от над 391 хиляди лева през 2012 година. Бенефициент е фирма "Чалаинвест" ООД, тогава с управител Мустафа Караахмед, който сега е кмет на село Борино. През 2015-та управител става жена му Затие Караахмед, която е и балдъза на председателя на ДПС- Мустафа Карадайъ.
„И все пак аз трябва да се препитавам от нещо. И след като ме избраха за кмет на общината, прехвърлих акциите си на съпругата ми Затие Караахмед”, заяви Мустафа Караахмед, кмет на с. Борино.
Друга къща за гости, на брега на езеро в местност "Кастракли" в Борино, е направена с евросредства за над 129 хиляди лева. Бенефициент по проекта е фирма "Трока" със собственик Гюлтен Кючюк, жена на Невредин Кючюк, който пък е шурей на Мустафа Карадайъ.
Освен с барбекю, просторен хол и кухня, къщата за гости разполага с още 4 спални, в които могат да бъдат настанени 8 души.
До този момент Мустафа Карадайъ запазва мълчание по темата.
Заместник-директорът на фонд "Земеделие" Иванка Багдатова-Мизова се оттегли от поста, след като стана ясно, че телефонът й е обявен за резервации за къща за гости в Юндола. Бенефициент по проекта за 281 хиляди лева е фирмата на Емине Местан, която е съпругата на кмета на селото.
„Ние сме хора селски… явно е помолено от нейно име, дали може да ни направи сайт. Ние нямаме близки отношения с нея. Познаваме нейните тъст и тъста. Ние с Багдатова, колкото се познаваме с вас, толкова и с нея”, коментира Мехмед Местан, кмет на село Юндола.
Багдатова-Мизова все още се въздържа от коментар.
Заместник-министърът на икономиката Александър Манолев също подаде оставка, след като стана ясно, че има къща за гости с минерален басейн по европроект в Сандански. Бенефициент по проекта за почти 400 хиляди лева се оказа фирмата на Ана Димитрова, която е дъщеря на детеглетачката на семейството на Манолев.
„Категоричният извод е, че действителната дейност е задоволяването на личните нужди на Александър Манолев”, заяви тогава Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор.
Манолева вече е обвиняем за престъпление срещу финансовите интереси на Европейския съюз.
В съобщение до медиите той отрече всички обвинения. По тези случаи от фонд „Земеделие” все още не излизат с позиция, защото тече разследването на прокураурата във всички еврокъщи.