София не е Виена, Прага или Париж и не може да се похвали с много подобни постройки в централната градска част. Около Къщата с ягодите отново се разгоря спор – трябва ли тя да бъде съборена и изградена наново или това ще е краят на този архитектурен паметник. В същото време сградата е в лошо конструктивно състояние и се руши.
Как изглежда тя, показва ни в снимки и видео фоторепортерът ни Ладислав Цветков.
Според него мнозина се отнасят с недоверие към обещанията на инвеститори и администрацията заради предишен горчив опит.
Две са мненията за бъдещето на къщата: едното, че тя не може да бъде възстановена само с ремонт, а поддръжниците на другото настояват именно за реставрация и консервация на този паметник в автентичния му вид. Детайл от общата картина е, че при извършена вече реконструкция на покрива, е бил излят бетон, който така или иначе е нарушил оригиналния план на сградата. Вероятно техническите детайли обаче трябва да бъдат обсъдени в експертен спор.
Има и още един вариант – да бъде запазен екстериорът на къщата, а вътрешността ѝ да бъде осъвременена. Подобна техника беше използвана при ремонта на Чешкия културен център в София, както и при част от хотел "България".
Ако се разходите вътре в къщата – което може да направите с фотогалерията ни, макар и виртуално – се вижда, че тя е просторна, а разпределението на стаите е било типично за богаташките домове от миналото. Пример е голямо помещение за посрещане на гости в партерната част на сградата, както и специалните помещения за прислугата.
Разходката вътре носи усещането за отминали времена. Едно е сигурно. Подобни сгради – или поне техния външен облик е важно да бъдат запазени. Те са част от нашата история и пример за това, че сме част от Европа не от датата на нашето приемане за член на ЕС. А фактът, че архитектурни паметници може да попаднат и в частни ръце, не отменя грижата за тях.