Нов закон ще регулира извънредното положение у нас. Той ще замени досегашната нормативна рамка, която действа от 13 март до 13 май. Намеренията на властта засега остават неясни. Днес трябваше бъдещият закон да е готов след консултации с участието на вицепремиера Томислав Дончев и финансовия министър Владислав Горанов.

Единственото, което знаем официално обаче, е, че думите извънредно положение се сменят с думите извънредно санитарно положение. 

Според конституционалистите, в полунощ на 13 май ние излизаме от сегашното извънредно положение автоматично. Затова – трябва нова рамка, която да осигури преходния период към нормалния живот, а не просто смяна на името.

И още – извънредното положение е родово понятие, в което влизат и военното, и други кризисни положения. Ако те не се прилагат – ще има логични правни последици.

„Започват да текат процесуалните срокове, а някои задължения стават изискуеми. Съдът ще започне да работи също. Би могъл по-елегантен подход да се приеме, да запазим извънредното положение, но да смекчим мерките, които се прилагат“, коментира проф. Пламен Киров, ръководител на катедра Конституционно право към Софийския университет.

Което всъщност се случва и в момента. Премиерът още вчера обяви, че ще внесе нов закон в Народното събрание. Ако новият закон стане факт, ограниченията ще останат в заповеди на здравния министър Кирил Ананиев или като препоръки на Щаба в Закона за здравето. 

Неофициално вече се говори, че новият закон ще се гледа в четвъртък на правна комисия, а в петък – и в пленарната зала. Междувременно от „Обединени патриоти“ внесоха свои предложения за други промени, свързани с кризата.

Те предлагат с промени в закона за ДДС за ресторанти, заведения за развлечение и кетъринг услуги ДДС да стане 9%, а за хотели и къмпинги да е 5%. Тези норми трябва да влязат в сила от юни тази година до 31 декември 2021 г.