Какви са шансовете за кабинет с втория мандат? Според изказвания на представители на "Продължаваме промяната" и “Демократична България” различията с предишния коалиционен партньор БСП се задълбочават.
Те са свързани с връщането на хартиената бюлетина.
“България има нужда от редовен кабинет”, отново повтори вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя няма прогноза с кой мандат може да се състави кабинет.
“Демократична България” вярват, че може да има правителство на малцинството с втория мандат на “Продължаваме промяната”, стана ясно изказване на Ивайло Мирчев от ДБ пред bTV. Тогава може да се търси подкрепа от други политически сили по теми. Но пък различията с предишните коалиционни партньори БСП се задълбочават.
“Разграничителните линии с БСП са твърде много, защото освен войната в Украйна и модернизацията на българската армия, еврото и бюлетината, БСП започва все повече да се отдалечават от разумността”, каза Ивайло Мирчев.
От “Продължаваме промяната” потвърдиха, че позицията на БСП за връщането на хартиената бюлетина е препъни камък.
В днешния ден от БСП се въздържаха от коментар, но в неделя пред bTV лидерът на партията Корнелия Нинова заподозря, че ГЕРБ и “Продължаваме промяната” преговарят за правителство, но успех няма.
“Срещат се, говорят си и за какво”, каза Нинова.
Срокът на кабинет, съставен от всички партии, ще е четири-пет месеца до нови избори, прогнозира пък още в петък лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Тогава той отговори за евентуална подкрепа за ПП, ако ГЕРБ не успее.
“Ако се съгласят на предложението, което казах, предварително да се подпише какво има право да прави това правителство, ще ги подкрепим, в името на хората”, каза Борисов.
Според ДПС има нужда от редовен кабинет, който да изработи бюджета за догодина.
“Ние не подкрепяме политическа сила, ние подкрепяме мерки с ясен хоризонт на действие”, каза Петър Чобанов от движението.
“Възраждане” са готови да съставят правителство, ако третият мандат отиде при тях. От “Български възход” пък вече заявиха, че ако папката дойде при тях ще започнат разговори първо с по-малките партии.