Полярни политически и експертни реакции след смяната на ръководството на “Булгаргаз”. Снощи стана ясно, че цялото ръководство на дружеството е освободено след решение на Българския енергиен холдинг (БЕХ).
Пред bTV енергийният министър Александър Николов заяви, че решението е в резултат на проверката, предприета от енергийния холдинг. Според уволнените директори решението за смяна на ръководтсвото е политическо и против интереса на "Булгаргаз".
Според новите вписвания в търговския регистър мястото на досегашния изп. директор на Николай Павлов заема Людмил Йоцов. Засега никой не коментира в детайли мотивите за смяната на борда. Една от задачите на новите директори е подписването на нов договор за доставка на газ с „Газпром Експорт“ лятото на тази година, който към момента е обект на критики заради договорените цени.
„Преди няколко седмици стартира проверка от БЕХ. Колегите, вследствие на данните, които са събрали, както и някои допълнителни неща и текущата ситуация с цените на топлоснабдяването, са взели това решение“, заяви енергийният министър в „Тази събота“.
Причините коментира и премиерът Кирил Петков.
„Имаме по-високи цени на газа, отколкото трябва да имаме на базата на този борд. Ние не може да се събуждаме на първи януари и КЕВР да казва цената на газа скача с още 30% и да се види, че сме изпускали възможности тази цена да е по-ниска“, заяви той.
В отворено писмо до медиите, освободеният борд на директорите твърди, че освобождаването на ръководството е "политически мотивирано и в противоречие с направените заявки за експертно управление на държавните дружества".
„Публично отправените критики към Съвета на директорите на "Булгаргаз" ЕАД са за "грешни или неправилни решения", които са довели до получаването на по-малки количества азерски газ. Правят се внушения, че поради това цените на газа за българските потребители са завишени. Тези твърдения не почиват на никаква обективна основа. Както "Булгаргаз" ЕАД многократно е разяснявало, единствената причина, поради която българският пазар не може да получи всички количества природен газ по договора с азерската страна, е липсата на българо-гръцката газова връзка – газопровода от Комотини до Стара Загора“, пишат от „Булгаргаз“ в позицията си.
Смяната беше остро критикувана от бившия енергиен министър в два от кабинетите на ГЕРБ Теменужка Петкова: „Става дума за уволнение в грубо нарушение на закона за публичните предприятия. Цените на природния газ в България в момента са едни от най-ниските, около 67-68 евро на мегаватчас, а в Европа цените са 85 евро за мегаватчас. За каква защита на националния интерес говорим тук? Според мен определени икономически кръгове се опитват да овладеят търговията с природен газ в България.“
Смяната на директорите коментираха и хора от бранша. Председателят на Българската Газова Асоциация Пламен Павлов оспори твърдението за ниска цена на газа у нас.
„Точно обратното, след Полша и Украйна, ние сме с най-високи цени в Европа. Какво получава Турция от Азербайджан – 137 долара за 1000 кубика. Гърция – 300 долара за 1000 кубика, а сега нашата цена е около 550 долара за 1000 кубика“, заяви той.
Данните са на база дългосрочния ни договор с „Газпром Експорт“. Цената се определя от два фактора - стойността на нефтените продукти и свободната пазарна цена на газа. През 2020 г „Булгаргаз“ подписва анекс, според който цената да зависи на 70% от свободния пазар, и едва на 30% от цените на нефта, които тогава драстично се понижиха. Това според Павлов е неизгодна оскъпяваща формула.