Каква е ситуацията с имотния сектор и струва ли си да инвестираме именно там, на фона на инфлацията. Проверка на bTV показва, че средната цена през 2022 г. е 1478 евро на кв. м, в сравнение с година по-рано, когато тя е била 1183 евро кв. м. 

Инфлацията у нас е почти 17% спрямо предходната 2021 г. В цените на недвижимите имоти в столицата, брокери отчитат ръст от около 20%.

Даниела започва да търси апартамент в София за нея и семейството ѝ през последните няколко месеца. 

По-сериозно търсене реално започна сега преди няколко месеца, поради ред причини лични, свързани с финансите. Хубаво е човек да има някакви спестени пари и до този момент, спестявахме, заделяхме, защото е важен все пак и бюджетът”, каза Даниела. 

“Има голяма ценова ножица между отделните квартали, по-реномираните вече отдавна преминаха 2000 евро на кв. м, докато кварталите, които са не толкова разпознаваеми за високия сегмент, все още можем да намерим предложения от сорта на 1200-1400 евро на кв. м”, заяви Невена Стоянова, директор на компания за луксозни имоти. 

Кредитният експерт Тихомир Тошев отчита, че цена от близо 2000 евро за кв. м прескача психологическия праг на българина и трудно той би си позволил подобен имот, дори и с помощта на ипотечен кредит. 

“Виждаме настроенията на хората в момента, че много не биха искали да плащат цена над 2000 евро кв. м в София, което е за ново строителство. Заради високите цени на имотите българинът започна да тегли все по-големи и по-големи кредити. Средно за страната е 150 000 лева, а за София кредитът вече надминава 200 000 лева”, каза Тихомир Тошев. 

Търсенето на перфектното жилище се оказва трудна задача за Даниела не само заради цените. 

“При самото търсене се вижда, че жилищата не отговарят на 100% на това, което сме си представяли. Освен това излизаха имоти, които са според нас надценени и не си струват сумите, на които са обявени и очаквахме подходящия момент да се появи”, каза Даниела. 

Въпреки високата инфлация и очаквания ръст на лихвите през следващата година, България все още не е достигнала нивата на тези в Европа. 

“Ние оставаме като един остров на ниските лихви, в цяла Европа в последните месеци вървят нагоре. В България все още остават до 2,3-2,8 плаващи лихви, а фиксираните лихви са между 3,5 и 4%, очакваме, че и при нас този процес ще започне. През следващата година може би ще са до 3,5-4% плаващите лихви”, заяви Тихомир Тошев.  

Една от рекордните сделки за тази година е 6900 евро за кв.м в района на Докторска градина. 

“Това е топ квартала в цяла България, смята се за най-престижния. Там основно се продават апартаменти, има и малко къщи, но основно апартаменти. Цената беше за апартамент, който не е много голям около 120 кв.”, уточни той.   

Оказва се обаче, че макар да има ръст в цената на имотите, при интереса към закупуване сериозен спад няма.

Най-предпочитан остава районът около центъра, както и южните квартали с по-добре развита инфраструктура. 

“Тенденцията е фокусирана върху двустайни и тристайни апартаменти - тоест това са с една или две спални. Строителствата са в различно съотношение като интерес, но все пак всички видове строителства запазват достатъчно стабилен интерес, за да няма трайно застояване на определен тип имоти. Предлагането продължава да бъде недостатъчно”, каза брокерът Георги Янков. 

Нагласите на купувачите също се изменят. Интересът към стари имоти, които са за ремонт отслабва. Готовите и дори обзаведени имоти са във фокуса на търсене, за сметка и на имотите "на зелено". 

“В момента се търсят готови, завършени апартаменти, които ако може да бъдат и обзаведени. Апартамент, в който купувачът може веднага да влезе да живее, без да се налага да плаща нови допълнителни разходи за ремонти, за обзавеждане”, каза Тихомир Тошев. 

Интерес се наблюдава и към имотите около столицата. 

"Интерес към къщите в последните години е значителен, може би с 25% се увеличи от преди COVID, за това и доста от сделките с къщи се увеличават хората, които имат добри възможности. Те купуват в най-престижните квартали Бояна, Драгалевци, Симеоново където къщите рядко падат под половин милион евро", уточни той. 

Цените в София обаче остават най-ниски спрямо други европейски столици.

“Париж е един пазар, в който имотите в райони, които не са най-реномирани, най-предпочитани, цената започва от 8000 евро кв. м, ние сме много далеч от това. Цените, които са аналогични на София не се намират в ЕС, една от най-новите и любимите дестинации за покупка на българите е Дубай. Там спокойно можем да намерим имот по 200 000-250 000 евро. Това е цена, която можем да открием в София, разбира се в Дубай можем да намерим и имоти за 200 000 000”, каза той. 

Анализаторите не са оптимистични за възможен спад в цената на недвижимите имоти. Интересът обаче се засилва към имотите под наем. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement