На Илинден, според народното поверие, морето се обръща и става опасно. Десет са вече удавените от началото на лятото само по Южното Черноморие.
Въпреки че този петък морето е спокойно, то може да се промени във всеки един момент. Опитните спасители казват, че климатичните промени са довели до това всеки ден да е Илинден.
Три са основните причини за инцидентите в морето, според специалистите – подценяване на ситуацията при къпане, неумение за плуване и надценяване на собствените възможности, незнание как да окажем първа помощ.
Най-опасни са откритите плажове – тези, които са отворени на север и към морето. Въпреки че плажът в Крайморие не е сред тях, спасителите са нащрек.
„Тези закономерности, които са били едно време, не съществуват. Така че ние очакваме всеки ден и всеки час да се промени времето", разказва ст. спасител Васил Алексиев.
В началото на август има и нашествие от медузи. Опасно е, ако засегнат очите.
„Това е доста болезнено и за около 1-2 два часа зрението намалява, виждаш като през мъгла. Така че трябва да се влезе на сянка", обяснява спасителят Васил Алексиев.
Напръскайте се с хладка вода и търсете лекар е съветът на специалистите.
Бургаският плаж е от коварните – отворен е и когато духне вятър, излиза голяма вълна. Морето се мени за часове. Там, например, сутринта флагът беше зелен, следобед стана жълт, а в края на деня – червен.
Следобед в Поморие флагът е жълт. Северният плаж е без концесионер, но тъй като е опасен, областната управа е осигурила спасители.
Ако съществува закономерност в Черно море, тя е, че до обяд морето е спокойно, а следобед с бриза се вдига по-висока вълна. Затова е добре в късните часове да се избягват неохраняемите плажове. Най-честите инциденти са именно тогава.