Пренебрегване на важни правила за безопасност – това е основната причина за зачестилите инциденти в морето.

От началото на лятото само на юг са се удавили 8 души, а сезонът едва сега започва. 

При вчерашния случай, при който се удави 16-годишно момче от групата деца, не е бил осигурен спасител, което е задължително.

От 55 безстопанствени плажа на юг, на 9 има осигурена охрана от областната управа. Освен еко плажовете "Иракли" и "Корал", това са най-големите и атрактивни ивици, като Атанасовска коса в Бургас.

Спасителите обаче не могат да обхванат целия плаж, тъй като поради липса на средства има по един, максимум по два поста. Много често те са принудени да вадят хора от водата и от неохраняемите зони. 

„Понякога теченията рязко сменят своята температура. Има вероятност в такива ситуации силно загрятото човешко тяло като влезе в студена вода да получи крампи, схващания, понякога и сърдечни проблеми”, казва спасителят Виктор Липовски.

За минути от зелен флагът може да бъде сменен с червен, а спокойно море да стане опасно.   

Туристите да не забравят инстинкта си за самосъхранение, когато са на почивка, съветват спасителите.

„Преял, препил, надул се целият, влиза във водата и е до там... Излагането на слънцето също е много опасно. Стойте преди да влизате на сянка и тогава да се влиза постепенно във водата”, съветва Калоян Меразов.

Най-рисковата група са децата. „Масово хората не си гледа децата. Мислят си, че като има спасители по плажовете ние трябва да им гледаме децата, а те лежат с гръб”, казва още Меразов. 

Опасните течения започват в средата на юли и продължават през целия август.