И днес държавата не даде яснота как ще бъдат преместени в държавни бази украинците, подслонили се у нас. Притеснени, част от тях решиха да напуснат страната ни.
Ето как им помагат други страни в Европа:
Латвия и Полша предоставят жилища, но до 120 дни.
Австрия отпуска помощ за настаняване до 165 евро или 320 лева на месец.
За сравнение у нас сумата за хотел и храна е 15 лева на ден или 465 лева на месец.
В Чехия подходът е друг - финансово се помага на хората, приели бежанци в домовете си - 124 евро или 250 лева на човек.
В Литва сумата е 150 евро.
Единствено Германия предоставя до 400 евро.
У нас 5 000 са държавните и общински бази, където има условия за бежанците от Украйна. Остава неясно къде са те, колко се използват и сега, как и кога ще бъде преместването. Голяма част от украинците са разочаровани, че отново ще бъдат местени. Решават да отидат в Румъния, защото там им предлагат безплатна квартира.
„В Румъния предлагат на бежанците: "Ето ви парите по Програмата за жилище, сами може да изберете къде да отидете". А при нас се получава избрахме хотел, дойдохме и ни казват: "Трябва да излезете в някаква си база", парите ги дават за нас, а ние нямаме никакво право на избор. Уморихме се да стоим с приготвени куфари", казва Катерина Гребенникова от Харков.
„Местят ни вече за шести път, това е много трудно. Опитваме се да се интегрираме, опитваме се да си намерим работа, да си намерим личен лекар - не можем непрекъснато да се местим", казва Татяна Гребенникова.
Само 15% от хотелиерите не са получили парите за храна и настаняване. Става въпрос за 30 милиона лева, уточниха от министерството на туризма.
По информация от властите България отделя значителни финансови средства за бягащите от войната в Украйна. Дотук са изплатени 523 млн. лева, като 200 млн. от тях са от държавния бюджет, а останалите - от европейски програми и фондове.