В края на април общинският съвет в Бургас гласува извънредно предложение на кмета - да се изгради устройствен план за парк "Росенец", за да не се изгубят европари за канализацията на рибарското селище Ченгене скеле и почивните бази в местността.

В плана, освен канализация, е предложено пътят до пристана между нефтената база и нос Чукалята да бъде заменен срещу друг терен на частна фирма. Целта - да се осигури държавен достъп до базата. Така частната фирма получава единствената общинска земя там - пътят до пристана, и си осигурява частен път до резиденцията. 

Днес някои, гласували "за", съжаляват. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"Предложението на тази скандална докладна на администрацията на кмета е да дадем именно тази улица.  Никъде не пише, че се дава улица на Доган, има едни номера кадастрални на имоти, преминава от този имот в другия имот, и това много лесно може да обърка хора като мен", обяснява Димитър Найденов, общински съветник. 

Общинарят през април гласувал "за", а във вторник беше един от хората, които опитаха да акостират на брега на "Росенец" и влязоха в пререкание с гардове на НСО. След като неуспешно са пробвали да минат през бариерата.

Кметът на Бургас обясни, че със замяната общината ще осигури не само достъп до нефтената база - обект от стратегическо значение, но и до бреговата ивица.

По думите на Димитър Николов досега този достъп е  ограничен, защото общинският път стига до тупик, частен имот.

"За да не се налага втори път, който и да е друг българин или гражданин, да стига по море до този държавен имот – българската брегова ивица, ние внесохме подробен устройствен план, трансформирахме осигуряване на път. И накрая общинският път стига до един голям, безплатен, обществен паркинг, за да може да се стига до бреговата ивица“, обясни кметът Димитър Николов. 

Този общински път не е факт, защото целият план се обжалва в съда от общински съветници, несъгласни със замяната.

А заливът, който преди 4 години е имал пясък, а днес има камъни, не бил плаж, а земеделска земя. 

Дали е плаж една територия се определя с така наречената специализирана карта,  по кадастър не се води такава територия", посочи Вълчо Чолаков, областен управител. 

Дали ивицата е плаж или не може да реши регионалното министерство.