По 45 000 лв. на всяко 19-то число от месеца отчитали директорите на горските предприятия в земеделското министерство. Това обвинение на опозицията се очакваше да бъде потвърдено от човек в системата, който обаче преди да проговори загуби живота си в катастрофа. Документи и разкази на друг човек, отстранен от системата обаче разкриват как се пълни черната каса на министерството. Символ на абсурдите в държавата се превърна абсурдната съдбата на едно диво прасе.
Данчо Йорданов, ловец от 20 години, води екипа на bTV през полетата над Батово. Разказва, че са го отвратили посегателствата срещу гората и животните, не само бракониери, но и от държавни служители. „Какво правят тези капани тук отворени по това време и заредени, когато животните са бременни или току-що родили. Ако тук влезе свиня, която в момента е с 5-6-7-8- малки, в стреса, в който тя преживява, ще смачка всички”, обяснява ловецът.
Според Данчо Йорданов държавните служители залавят животните и или ги продават на черно на частни стопанства, или убиват и разфасоват. „Ако това нещо мине през съответната обработка, със сигурност можем да говорим за цена от 10-15 лв. суджуци. От тук се изнасят 250 тона месо, това са 300 000 лв.
Шеф на ловното стопанство в Балчик вече 14 години е Калинка Тодорова. Данчо Йорданов многократно е сигнализирал прокуратурата, полицията и земеделското министерство за злоупотреби в стопанството.
„Човек, като му засегнеш интереса, и започва да пише. На мен ми е трудно да ви кажа какъв е неговият интерес, не знам. Този човек две седмици по-рано подадохме жалба, беше напръскал с киселина и това е доказано, за да ни се саботира работата”, обясни Тодорова.
„Това е препарат на амонячна основе, хербицид, който американските, а и нашите фермери, използват, за да отблъснат животните, за да не унищожават посевите”, обяснява ловецът, докато полива. Йорданов твърди, че с препарата искал да изгони животните, за да не попадат в капана на горските. В тези капани се залавят животни за разселване. Водачът в гората е сигурен, че стопанството в Балчик няма записаната в закона програма за разселване.
„Разбира се, че има план за разселване на стопанствата, всичко мога да ви покажа, разбира се, че има план”, уверява директорът на Държавното ловно стопанство в Балчик. Нито Калинка Тодорова, нито агенцията по горите обаче показаха пред bTV такъв документ.
Съществува и втори такъв капан. Местни разказват пред bTV, че в началото на април в него е влязла бременна свиня. Ядейки от храната, попада в механизма на капана, бута телта и остава в плен. „Започва лудо блъскане в тази тел. Това предизвиква счупване на челюстта. Тези хора го залавят и го карат в гатера. Това е място, в което дресират кучета. Пускат бременната на кучетата, те я давят, след това я разпарят, вадят малките, хранят кучетата с тях - това е стар, изпитан метод за настървяване на кучетата”, разказва ловецът Данчо Йорданов.
На друго мнение е Калинка Тодорова. „Разбира се, че ако има бременно животно ще бъде пуснато, ние не сме садисти”, твърди тя.
На следващия ден в заредения капан има прасе. Данчо е сигурен, че горските ще дойдат и ще го приберат със служебна кола. От рано сутринта екипът на bTV чака скрит в близки храсти. Горските наистина идват.
В 11:37 часа прасето вече го няма в капана, а след като го са го отнесли, горските са заредили отново капана за следващото диво прасе.
Час и половина по-късно екипът на bTV е в Батово и отивам във вилата на горските. Там е посрещнат от измити тави, следи от кръв и аромат на готвено свинско. „Мирише на печено месо, защото правя кебап. От месото, което ми дават”, казва готвачката на ловното стопанство Любка. След уточняващ въпрос дали горските носят месото, тя признава: „Определено така. Когато се удари и се вдига, когато е ловният сезон, но сега са го прибрали.” Готвачката Любка информира по телефона горския Ясен Рачков, че репортер на bTV е във вилата.
„Мирише ви, ама няма кебап. Кажете какво ви интересува, от къде кебап?! Не се готви. Никой не приготвя кебап. Казвайте какво искате да ви казвам. Трябва да ви отговарям ли, или ако искам? Няма да ви отговоря. Има си шефове, отивате при шефовете и питайте тях”, лаконичен е служителят на ловното стопанство Ясен Рачков.
Той, неговият баща Атанас и още двама члена на фамилията им работят в стопанството в Балчик. С тях се е срещал вече бившият горски стража Юсеин Шакиров. Казва, че ги е заловил на лов със забранени електрически машинки. „Написахме протоколите, лицата започнаха да цитират имена големи - от обкръжението на ДПС и БСП. На много високо ниво. В случая лицето каза, че ще се обади на Дъбов. Проведе се някакъв разговор, разбрах, че ще бъде интересно. Казах на колегата да си изключи телефона, защото ще ни се обадят да свием ушите и опашките. Звънна пак началникът, явно вече са ги нагряли тях: товарете се и ги карайте машинките в София. Работата не е по телефон”, обясни Юсеин Шакиров, бивш служител в Изпълнителна агенция по горите.
„Този човек, с който сте се срещнали, в момента не е служител на горската стража. Не са хванати наши служители с електрически машинки, имало е лов, на лова е имало машинки. Осем човека са били и наши служители са отишли да ги прибират”, обяснява обаче Калинка Тодорова.
Юсеин Шакиров разказва, че машинките стигнали до шефа на регионалната дирекция по горите. „И когато са му ги дали, той е тръгнал към София. Дал ги е на началника на отдела. Като началникът на отдела е казал, че Гогов ги иска тези неща. Когато трябва да се оправи някой в системата, това е най-безобидният начин. Бърка се една буква от наказателния член. Актът ние го съставяме, директорът на Регионалната дирекция издава акта, и по този начин, за да бъде удобно за всички, грешат една буква в наказателното постановление и така актът пада”, обяснява Шакиров.
Така случаят с горските от фамилията Рачкови бил потулен от шефа на Изпълнителната агенция по горите Григор Гогов. От пресцентъра на министерството на земеделието отказаха поканата Гогов да гостува в „Тази сутрин”.
В Батово пък горският Ясен Рачков не помни да е прибирал прасе от капан. „Има си служители, отивате при тях и си ги питате. Въобще не съм бил на капан. Откъде да знам аз къде е прасето”, казва резервирано той.
Бившият служител на горската стража смята, че случаят, който е разкрил в Балчик, е една от причините той и колегите му да бъдат уволнени - нарушавали интереси. „Лошото е, че началниците те пращат и когато някой от големите им звънне, те дават назад и те хвърлят на кучетата. За една дървесина, която констатирахме, незаконно е влязла в един склад. Без марки, без нищо. Заведох протоколи и актове, заведох разписка и ми казаха: по най-бързия начин идвай в София. Главният специалист ме извика и ми каза: Юсеине, качи се в апартамента ми, дай ми протоколи, актове. Дадох му ги, пред мен ги унищожи. С входящи номера”, разказва бившият горски.
Шакиров разказва, че най-сериозни постъпления в черните каси на хора от Министерството на земеделието постъпвали от незаконна сеч. Чадър над бракониерите на дървесина опъвали директорите на горските стопанства. Разказва за вече покойният бивш шеф на стопанството в Малко Търново. „Каза, че един директор му иска от 3 000 лв. до 5 000 лв. и му казвам - ама как, аз трябва от джоба да си ги извадя. Моето стопанство няма реализация. И другите директори, които повечето са на работа, са споделили с нас какво става, аз пари нямам, натискам фирмите. Фирмите викат: добре, но трябва да режем в пъти повече. Ние много пъти сме констатирали: ако разрешителното му е за 200 тона, а изсеченото е 400”, разказва още Юсеин Шакиров.
Половин час след като синът Рачков си тръгва, идва друг от семейството - баща му Атанас. „Значи, освен вас никой друг не е идвал. Ето, това е храна за кучетата. Сега ще ви отворя камерата да видите”, казва той, без да има обяснение за кръвта. Твърди, че за последно там са колили агнета за Великден.
Директорът на ловното стопанство Калинка Тодорова е категорична, че в двора на ловно-стопанската хижа в Батово не може да се колят животни. „Те не се колят, като е застреляно. По принцип аз не участвам в тези неща. Те не се колят, разфасоват се тук”, признава обаче готвачката Любка.
Още примери за нарушения на законите дава и Юсеин Шакиров. „Другите ми екипи, които бяха във Видин, са ходили в Кула, а от там е председателят на Народното събрание. И лицето, което са го проверявали, въртяло телефони тук-таме. Колегите ми бяха разкарани, извикани в София и са им искали, господинът, който е от Кулата, се свързал с Миков и казали, че ще бъдем уволнени, затова, че влизаме и проверяваме не който трябва”, разказва още Шакиров.
Официалната причина, с която Юсеин губи работата си, е, че той и колегите му горски стражари излизат скъпо на държавата. „Има едно запитване до нашия министър на земеделието, който казва, че струваме 153 000 лв. петте екипа, 12 човека. Аз ви казвам, че само нашият екип с незаконната дървесина сме вкарали в хазната от 150 000 до 200 000 лв.”, твърди той.
Освен на животните, дейността на горските убива и растенията, категоричен е Данчо Йорданов. За да се обезпаразитяват животните, горските изливали върху почвата нефтени продукти. „По закон това нещо не се поставя директно върху земята, защото тук през следващите 200 години най-малко няма да порасне нищо. Ето го варелът, ако някой иска отпечатъци, те сигурно ще стоят тук още 100 години”, посочва той в странна кална локва.
„Твърде възможно е да е сложено изгоряло масло. Или те се слагат с цел профилактика на животно”, обяснява Калинка Тодорова.
„Каквото и да кацне тук, било то пеперуда или птичка, залепва и умира”, обяснява обаче Данчо Йорданов.
Служители на РИОКОЗ и полицейски екип се включват в разследването на случая. „Ние трябва да напишем един констативен протокол и да опишем какво сме видели”, казва шефката на РИОКОЗ. „Добре, обаче след нас”, казва обаче полицаят.
От РИОКОЗ констатираха, че петното им изглеждало като нефт. „Да идем да видим още едно място или две”, решиха проверяващите, но не можаха да видят другите разливи, защото закъсаха с колата...
„Искам да се обърна към министъра на вътрешните работи и към министъра на земеделието - елате и си приберете версиите”, призовава ловецът Данчо Йорданов.
А след като и във вилата на горските се появиха полицаи, които да разследват съдбата на прасето, то възкръсна... „Чистим популацията. Прасето, ако ви интересува, не е заклано. Ще ви заведа да го видите”, казва горският служител. Атанас Рачков показва на полицаите прасето, заловено в капана. На кадрите на bTV от сутринта обаче прасето изглежда друго – с различен размер и по-тъмен цвят на козината.
След въпроси как е възможно едно и също прасе веднъж да има навита, веднъж да има права опашка, или как е възможно е веднъж едно прасе да тежи видимо около 50 кг, а след това видимо около 80, Рачков заявява: „Няма да говоря с вас. Това са пълни глупости, това не е вярно.”
История като тази не може да мине без бой... Данчо Йорданов разказва пред bTV, че горските го били, през есента след пореден скандал за гората. „Излязоха 8-9 човека от буса и с колове, с боксове и започна това, което не съм предполагал, че може да се случи. Бях жив труп”, разказва той и показва снимки на пораженията по тялото си след побоя.
Въпреки че свидетели посочили биячите, разследването било прекратено заради неизвестен извършител.
Откакто ДПС пое сектора
Бившият директор на Държавната агенция за горите Георги Костов заяви в студиото на предаването „Тази сутрин”, че подобни схеми като 19:45, която предстои да се докаже, не са от вчера, а „откогато ДПС пое сектора на земеделието и горите”.
„След 2009 г. бяха позанемарени, но в момента някой бърза да се възстановят пропуснатите ползи”, обясни Костов и допълни, че получава много сигнали за незаконна сеч.
„По данни на неправителствени организации около 10-15% от дърводобива със сигурност е незаконен. Ако го съпоставим с размера към 2008-2009 г., той е три пъти по-малко”, отбеляза още Костов.
Той обясни, че от директорите са изисквани по 10-15 000 лв., за да запазят постовете си, като за подобни схеми се знае публично в системата. „Списъкът на отстранените е голям. Петко Арнаудов на Царево, знаете как беше назначен”, припомни той назначението на бившия кмет на Царево.
Георги Костов отбеляза още, че за първи път риболовът се открива на 25 май, въпреки студената пролет. „Забраната трябваше да се отложи. За кого правим откривана толкова рано”, попита той.