Кафяви петна в морето тревожат от няколко дни туристите в Равда. Зрители на bTV сигнализираха, че замърсяването се появява всеки ден по едно и също време.

От днес всички големи курорти по Черноморието са финансово обезпечени за изграждането или разширяването на пречиствателни съоръжения. По ОП „Околна среда" в морските общини са влезли над 700 милиона лева.

Вчера в Созопол, а днес в Несебър бяха подписани договори за отпускане на средства, с които да бъдат изградени необходимите съоръжения. Такива се изграждат още в Албена, Кранево и Златни пясъци по Северното Черноморие, а очакванията са до края на 2014 година морето да стане по-чисто.

До тогава обаче, туристите, които идват на южния плаж в Равда, признават, че не смеят да влизат сутрин във водата. От няколко дни във водата има кафяви петна на метри от брега.

Според екоинспекцията в Бургас, взетите от водата проби са с добри показатели, а в мистериозния цвят на морето нямало нищо притеснително.

„Често се заблуждават, понеже има цъфтеж на кафяви водорасли и така в далечината се заблуждават и почват да си правят асоциации... Бъркат ги или с фекалии, или с нефтени разливи", обясни директорът на РИОСВ–Бургас Бойчо Георгиев.

Местната власт обаче признава, че не винаги асоциацията е грешна.

„Имаше проверка на отдел „Екология" за две или три тръби, които се вливат в морето. Направено е предписание да се премахнат. На тези извършители ще бъде наложена глоба", каза кметът на Несебър Николай Димитров.

С 98 милиона лева европейски пари до другото лято мръсните води около Несебър и Слънчев бряг ще се изхвърлят на миля навътре в морето, обяви днес екоминистърът Нона Караджова.

„Екологичният ефект се свежда до намаляване на десетки хиляди тона замърсяващи вещества, които чрез тези съоръжения се предотвратява да бъдат изхвърлени в нашите води”, каза Караджова.

А по-чисто море означава и повече туристи. Малките курорти, като Синеморец и Ахтопол обаче ще трябва да почакат до 2015 година.

От РЗИ-Бургас също са взели проба от водата в Равда, преди седмица. Микробиологичните показатели сочат, че няма отклонения от нормите.

Здравните власти обясниха, че дори и да попаднат мръсни води в морето, те не са опасни за здравето на къпещите се, защото солената морска вода убива колибактериите. Зараза може да се получи при по-силно изпускане на отпадни води, каквото до момента не е регистрирано.