Двете фракции на ДПС – на Ахмед Доган и на Делян Пеевски, се явяват на парламентарните избори с две различни коалиции – „Алианс за права и свободи“ и „ДПС – Ново начало“.

Двете формации регистрираха листите си за вота и е ясно, че пряка битка между лидерите на двата лагера няма да има.

Къде ще отидат гласовете на традиционния електорат на ДПС – темата коментира в ефира на bTV социологът Добормир Живков от „Маркет ЛИНКС“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Трудно са прогнозите в този момент. Мисля, че все още сме в процес на преструктуриране на предпочитанията на този електорат, който успя да постигне второ място на изборите през юни“, обяви Живков.

По думите му към момента изглежда, че фракцията на Ахмед Доган има с по-ясна и по-структурирана подкрепа, но това не изключва възможността Делян Пеевски да откъсне сериозни сегменти от традиционния електорат на ДПС.

Социологът уточни, че първи данни за електоралните нагласи преди вота неговата агенция ще може да представи в края на следващата седмица.

Относно купения вот Живков коментира, че на предходните избори през юни тази година е имало много висок дял на контролирания и купения вот.

„Не само заради това, че имахме ниска избирателна активност, което повишава дела на този тип гласуване. Това се забелязваше много ясно в промяната на нагласите в определени секции, което е основният индикатор за такъв вид феномен.

Неговата прогноза е, че на изборите на 27 октомври картината с контролирания вот ще е сходна на тази от вота на 9 юни. Според социолога този път ще е концентриран в определени политически сили, а не да бъде разпръснат.

На въпроса дали има път към сближаване между двете фракции в ДПС той отговори: „Съдейки от заявките на Ахмед Доган, път назад няма. И от другата страна е така. Мисля, че сме свидетели на трайно разделение в този сегмент от политическия спектър и то ще се задълбочава. Добре за българската държава и за българската политика би било, ако тази разгорещена война да утихне и тя да започне да се води с политически средства, а не с институционални“.

Целия анализ на Добромир Живков – гледайте във видеото!