Възможно ли е България да купи къщата на Димитър Талев в град Прилеп, днешна Северна Македония?

Това е обсъдило служебното правителство, след като миналата седмица част от къщата се срути.

Възложено е на министъра на културата Найден Тодоров да провери дали е възможно държавата да придобие къщата и ако може да я купи, да стартира процедура.

Проблемът е, че на този етап собственичката на 2/3 от имота е обявила готовност да продаде своята част и дори настоява за това, за да може къщата да се запази.

Снимка: БГНЕС

Другата 1/3 обаче принадлежи на друг собственик, който преди години отказа да продаде своя дял на българската държава.

Къщата, в която Димитър Талев се ражда през 1898 г., е първообразът на дома на фамилията Глаушеви от „Железният светилник“.

Димитър Талев се смята за връх в българската литература и един от най-популярните и най-четени писатели в България. Разкривайки душата си, предавайки цялата си творческа енергия, Талев оставя зад себе си творби с неизмерима величина и трайност.

Търпеливото му изследване и описването на събитията създават бурни разкази за едно време и едни съдби, които той успешно съживява.

Книгите на Талев „Железният светилник“, „Преспанските камбани“, „Илинден“, „Гласовете ви чувам“ са останали в нашата литература като „Преспанската тетралогия“. Когато пише тетралогията, Талев е в разцвета на творческите си сили и в изключителна зрялост като писател.

Тетралогията представлява мащабно описание на бита на българите в Македония от онова време, на техните борби, на тяхната непримиримост и отдаденост на българската кауза.