Кабинетът разреши изпращането на до 10 военнослужещи за Противоминната военноморска група. Това обявиха от правителствената информационна служба.
Правителството прие решение, с което се разрешава изпращането и използването извън територията на страната за участие в състава на Противоминната военноморска група в Черно море на до четири военни кораба с щатното им въоръжение, в съответствие с графиците за използването им и зоната на операцията.
Те са определени по реда, предвиден в Меморандума за разбирателство за създаване на Противоминна военноморска група в Черно море, подписан между България, Румъния и Турция на 11.01.2024 г.
Военните кораби ще изпълняват задачи, съгласно Меморандума за разбирателство за създаване на Противоминна военноморска група в Черно море във вътрешните морски води, териториалното море, прилежащата зона и изключителната икономическа зона на страните по Меморандума.
Разрешава се изпращането на до 10 военнослужещи от Въоръжените сили на България на длъжности в състава на Противоминната военноморска група в Черно море на територията на Румъния и/или Турция.
Турция, Румъния и България подписаха споразумение за почистване на плаващи мини в Черно море в началото на годината. Представители на трите страни се срещнаха през април 2022 г. със свои колеги от Грузия, Полша и Украйна, за да обсъдят почистването на мините след руската инвазия в Украйна.
Министрите на отбраната на трите черноморски държави обсъдиха плана и на среща на Алианса в Брюксел, както и в Анкара.
През декември миналата година турският министър на отбраната Яшар Гюлер каза, че тристранната инициатива ще включва само Турция, Румъния и България.
„Заради войната между Украйна и Русия мини са поставени както в украински, така и в руски пристанища. Понякога те се освобождават и достигат проливите ни поради теченията. Нашите миночистачни кораби ще провеждат постоянни патрули до точката, в която завършва румънската (морска) граница“, каза Гюлер.