Юбилеен стенен календар за 2025 г. година издаде Пловдивският исторически музей.
Той е в ограничен тираж и е посветен на 140-ата годишнина от Съединението на България.
Календарът включва фотографии на знакови личности, цитати от спомени на участници в събитията, както и картини от епохата.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Цяла страница е посветена на жертвите на Съединението. Оказва се, че този акт не е съвсем безкръвен – убити са шестима поборници. Единият от тях е известният капитан Райчо Николов. Но за другите петима не се знае почти нищо, освен че са членове на Чирпанската чета.
„Още при сформиране на Чирпанската чета, те тръгват към Пловдив, но са пресрещнати от войскови части, водени от поручик Жейнов, който е лоялен към този момент към генерал-губернатора. Случва се престрелка. И петима жертви падат от четата. Това са Иван Данчов, който е брат на Георги Данчов Зографина, Димитър Йовчев, Петко Запрянов, Георги Сербезов и Алекси Хаджиоглу“, разказва Стоян Иванов, директор на Регионалния исторически музей в Пловдив.
Малко известен факт е, че убиецът на капитан Райчо Николов също е заслужил поборник. По онова време е началник на телеграфната станция, която капитан Райчо трябва да превземе, за да прекъсне съобщителните връзки между Пловдив и Цариград.
„Костадин Тодоров е опълченец, поборник. Той също участва в освобождението на България по време на Руско-турската освободителна война. Установява се в Пловдив. Може би между тях двамата е имало някакво съперничество и това донякъде довежда до стрелбата, която устройва Костадин Тодоров към капитан Райчо“, допълва Иванов.
Костадин Тодоров е седмата жертва на Съединението. След убийството на капитан Райчо Николов е линчуван и убит от тълпата.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK