Общото заключение, изразено от всички министри, е, че до момента разполагаемото от бюджета е до голяма степен изчерпано и призивът, който и президентът отправи и самите министри са убедени, че това е правилният начин, е парламентарно представените партии да намерят време и воля до края на месеца да гласуват промени в държавния бюджет, както и в бюджетите на НОИ и НЗОК. Това заяви пред журналисти премиерът Стефан Янев след срещата, която президентът Румен Радев свика във връзка с очакваната следваща COVID вълна.
„Целта не е да затваряме бизнеса, не е да затваряме държавата“, подчерта още в началото на дискусията държавният глава. Янев се съгласи, като поиска „тази част от мерките, които могат да засегнат бизнеса и администрацията, да бъдат направени още по-гъвкави“.
Президентът поиска лична гаранция от здравния министър и ведомството му за това, че българите ще имат достъп до медицинска помощ, а заетите в сектора ще получат адекватно отношение. На свой ред Стойчо Кацаров подчерта, че в следващите между 7 и 10 дни вероятно ще влезем в оранжевата зона т.е. или над 100 случая на 100 000 души за 14 дни, или над 4% положителни тестове, или над 2500 заети болнични легла.
„Всички резерви по отношение на заплащането на първа линия са изчерпани на практика напълно“, призна Кацаров, който се обяви за актуализация на бюджета, с която също ще има и повече средства за общопрактикуващите лекари, които „поради лоша организация“ са взели „много малко участие при посрещането на предишните вълни на разпространение“.
Социалният министър Гълъб Донев посочи, че безработицата е рекордно ниските 5,04%, но също са нужни допълнителни средства за добавките за пенсионерите и мярката „60/40“, която би струвала по 60 млн. лева на месец. Той беше категоричен, че при засилване на заболеваемостта ще бъдат активирани допълнителни мерки за запазване на заетостта.
Актуализация е нужна и заради стимулиращите мерки в туризма като ваучери за ваксинация и субсидиране на местата в чартърите.
Просветният министър Николай Денков подчерта, че, за да има по-добро представяне при дистанционно обучение на учениците през следващата учебна година, чрез МФ се осигуряват средства за 43-44 000 устройства, а има и 34 000 ученици без интернет.
Финансовият министър Асен Василев подчерта, че актуализацията няма да увеличи дефицита, тъй като към момента приходната част на бюджета е на много добро ниво и всички необходими харчове могат да бъдат посрещнати – даже и при тежка COVID вълна.