Изтече тригодишният срок, в който общините трябваше да приведат в законов вид всички изкуствени неравности на пътя. В специална наредба се посочват изискванията, на които трябва да отговарят така наречените "легнали полицаи".

Точно преди три години регионалното министерство изготви наредба за изграждане и монтиране за изкуствени неравности на пътя, която посочва точните им параметри. До вчера трябваше да бъдат коригирани неотговарящите на изискванията и отстранени нелегално поставените неравности. Изпълниха ли общините наредбата – bTV провери в София и Свищов.

Заради многобройните своеволно поставени неравности на пътя, регионалното министерство написа черно на бяло как трябва да изглеждат те и как да бъдат обозначени. Така, че да са в полза, а не да пречат на движението и да създават риск на пътя.

„Дължината е до 4 метра, най-изпъкналото, високата точка - до 75 мм, като са предвидени скосявания в краищата. Много важно условие е да бъдат сигнализирани с пътни знаци и осветени”, каза Виолета Ангелиева, директор на дирекция в МРРБ.

В столицата има около 800 легнали полицаи. За 3 години са премахнати 37 незаконни.

Най-неприятно е, когато се изграждат високи легнали полицаи, които не само затрудняват превозните средства, но и ги повреждат, обясни Валери Велинов от Столична община.

В разрез с наредбата е една от неравностите в Красна поляна.

„Тук няма улично осветление, съгласно наредбата трябва осветление, положена пътна маркировка, сигнализиран с пътни знаци”, коментира Ивайло Табаков от Българска браншова асоциация по пътна безопасност.

В Свищов нито една от поставените неравности не отговаря на изискванията

От общината са наясно с този проблем. Планират да ги подменят идната година, когато заделят финанси за това.

Не само, че нанасят щети на колите, но неправилно изградените и необозначени неравности могат да струват  и човешки живот.  

Няма данни какъв е точният брой на неравностите по пътя. Няма и единен регистър колко са отстранени и докъде е изпълнена наредбата за привеждането им в законов вид. А отстраняването им е скъпо. За премахването само на една сравнително малка неравност, общината плаща до 1000 лева, а ако е по-голяма - до 3000 лева.