Споразумението между правителствата на България и Израел за сътрудничество в областта на водите влезе в сила. Документът несъмнено е още един важен крайъгълен камък във все по-развиващите се връзки между двете страни. България се радва на множество израелски инвестиции в сферата на високите технологии, иновациите и здравеопазването, позиционирайки Израел като втория по големина търговски партньор на страната в Близкия изток.

През годините Израел се превърна в световен лидер в управлението на водите, демонстрирайки забележителни постижения в обезсоляването, рециклирането на водата, предотвратяването на загубата на водните и ефективното напояване.

Израел е дом на едни от най-големите и най-модерни инсталации за обезсоляване на морска вода в света. Тези постижения не само осигуряват водни ресурси за нуждите на държавата, но и значително допринасят за регионалното сътрудничество, тъй като позволяват на страната да подпомага Йордания и палестинците с милиони кубични метри вода годишно.

Израел държи и световния рекорд в рециклирането на вода, преработвайки около 95% от своите отпадъчни води, като почти 90% от тях се преизползват в селското стопанство. Израел е следван от Синагпур, който пречиства 40% от отпадните си води.

Страната използва усъвършенствани технологии за управление на водата и водопреносните мрежи, включително системи за наблюдение в реално време, откриване на течове и системи за автоматизиран контрол, за да минимизира загубата на вода и да оптимизира използването.

Израел е разработил революционна технология за капково напояване, която доставя вода директно до корените на растенията, като намалява изпарението и оттичането и увеличава добивите на отглежданите култури, като същевременно пести вода.

С влизането в сила на споразумението, България получава достъп до ценните знания и постижения на Израел в сфери като оптимизацията и намалянето на загубите по водопреносната мрежа, съхранението на вода, използването и повторната употреба на пречистени отпадъчни води, автоматизираният контрол и мониторинг в реално време на различни параметри в мрежата, адаптирането към и смекчаването на промените в климата и устойчивото развитие на водния сектор, иновативните решения за земеделското стопанство, и ефективното поливане на земеделските култури, повишаване на защитата срещу бедствия като наводнения и много други.

"Това споразумение дава широк спектър от възможности, свързани с управлението на водите, напояването, рециклирането и др. Всяко сътрудничество между нашите две страни е символ на отличните исторически отношения между България и Израел, които трябва и могат да бъдат задълбочени във всяка възможна област", каза посланикът на Израел в България Н. Пр. Йоси Леви Сфари.