Повече от 20 дни, след като пожар изпепели 16 къщи в ивайловградското село Горноселци, хората там се опитват сами да се справят с последствията, без никаква помощ от институциите.

С двете си ръце Димо Чакъров разчиства отломките от бащината къща. В опожарените основи вече вижда нов дом.

„Аз ще я направя сам… макар, че не съм строител. Ще направя по две стаи на сестрите и един хубав коридор. Една хубава беседка ще сложа. Защото това е бащината ни къща. Това не се забравя. Това си е нашата земя, нашият двор“, обяснява Димо Чакъров.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Съседът му Иван Мишонов гледа изгорялата бащина къща и тъгува за спомените и погубеното имущество на почти един век.

„Бурета наредени по на 200 години, диканите, виачката. Къща ще направя, обаче тях не мога да ги възстановя. Това най-много ме травмира – че не мога да направя виячка, че не мога да изкарам дикните от пепелта“, споделя тревогите си Иван Мишонов.

В подобно положение са още 14 семейства от Горноселци, чийто имоти пожарът изпепели.
„Майка ми е на 93 години и откакто е станал този пожар, тя непрекъснато плаче. Не остана нищо, всичко изгоря“, твърди Марийка Николова.

Всеки в Горноселци иска да вдигне нов дом на мястото на изгорелия, но сами не могат да се справят. А засега им обещават само еднократна помощ от 1578 лева на домакинство.

„Не искаме финансова помощ от никого. Ако може държавата по някакъв начин да ни облекчи, ще е добре. Било то да ни отпусне булдозери, за да съборим тези къщи. Било с материали – като например тухли, керемиди, цимент и арматура“, обяснява Георги Иванов.

Снимка: bTV

От община Ивайловград съобщиха, че всички щети са описани и изпратени на Междуведомствената комисия по бедствията и авариите към Министерски съвет. Чака се решение и финансиране.