Мораториумът за износ на необработен дървен материал може да доведе до фалита на над 100 фирми, съкращаването на близо 8000 служители и загуби в сектора до 40 млн. лева, една четвърт от които – за заплати. Това заяви на пресконференция представителят на бранша Димитър Николов.
Утре се очаква износителите на дървесина и дърводобивните предприятия да съберат над 2000 души на протест пред народното събрание пред Народното събрание. Организаторите предупредиха, че демонстрациите ще достигнат и населените места.
Припомняме, 3-месечният мораториум за износ на необработена дървесина бе гласуван от парламента в началото на месеца, като влиза в сила през април. Целта е междувременно да се подготвят законови промени за ограничаване на незаконната сеч.
Различни експерти и неправителствени организации твърдят, че България ударно се обезлесява, макар държавата да вади данни за обратното, а нейни експерти да обясняват, че незаконната сеч е толкова видима защото се прави близо до населени места и пътища.
Удар, но не по сивия сектор
Според Николов, мораториумът ще ощети държавния бюджет с 29 млн. лв., 4 млн. лв. загуби ще понесат пристанищата, а с 6 млн. лв. ще бъде ощетен транспортният сектор. Освен това забраната противоречи на принципа за свободно движение на стоки и капитали в Европейския съюз.
Представителите на бранша изразиха мнение, че мораториумът няма да спре незаконната сеч, но ще нанесе непоправими последствия за законната, като с 20% ще спаднат приходите на държавните горски предприятия, а износителите на дървесина ще трябва да заплатят неустойки по сключените от тях договори.
"Вместо да се налага мораториум, трябва да има стимули за износ, защото в момента в горите има около 500-600 хил. куб. м. паднали дървета. По тях ще започнат да растат лишеи и ще станат неизползваеми", поясни лесовъдът д-р Бойко Неделин.
Той уточни, че България не изнася дървесина, а асортименти, които не могат да се реализират на българския пазар. По думите му 600 хил. куб. м. заминават за Турция, а 300 хил. куб. м. годишно отиват в Гърция.