Изборът на Владимира Янева за председател на ключовия Софийски градски съд (СГС) стигна до Европейския съд по правата на човека (ЕСЧП). Жалбата срещу кадровото решение на Висшия съдебен съвет от преди една година е подадена от основния конкурент на семейната приятелка на вътрешния министър за поста съдия Величка Цанова.

Назначаването на Янева за административен ръководител на СГС предизвика шумен скандал в системата, доведе до оставки от членове на ВСС и затвърди констатацията за гнилите практики на „правителството” на съдебната власт.

Съдия Цанова атакува избора на Янева пред Върховния административен съд, който първоначално намери проблем при назначението й, но след това отмени решението си и обяви избора за „чист”. В жалбата до ЕСЧП са посочени и двете решения на ВАС. Първото отмени избора на Янева с мотива, че той е проведен при таен вот, а след това прие, че процедурата е извършена напълно законно. В жалбата е припомнено, че решението на първа инстанция е подписано само от двама от членовете на съдебния състав, тъй като третият си направи самоотвод след произнасянето.

"Засегнатото основно право на справедлив процес в случая е свързано с тревожна продължителна тенденция на накърняване на независимостта на съдебната власт в Република България чрез непрозрачни и непредсказуеми назначения на съдии и председатели на съдилища. А изборът на председатели на съдилища е въпрос от съществено значение за цялостното функциониране на системата", пише в писмото до ЕСЧП адвокатът на Цанова – Ина Лулчева.

С него юристката настоява пред ЕСПЧ жалбата на клиентката й да бъде разгледана приоритетно, като се аргументира с многократните констатации на ЕК за "съмнителните и неубедителни за обществото назначавания и повишавания в съдебната система, като един от примерите за това е случаят с назначаването на председател на СГС".

В документа, който е цели 40 страници, Лулчева цитира и изказване на комисаря по човешките права Томас Хамерберг, който през март т. г. изрази загрижеността си за независимостта на някои страни от Източна Европа.

В жалбата на съдия Цанова подробно е описана цялата хронология на казуса, като са посочени и атестациите на двете конкурентки за поста председател на СГС. Според тях Цанова е разгледала общо 841 дела, от които 118 първоинстанционни, докато Янева е разгледала общо 646 дела, от които 81 първоинстанционни. Съдия Цанова няма отменени актове, а Янева има 4 такива.

ЕСЧП е информиран и за прекалено близките контакти на Янева с вътрешния министър Цветанов.

Снимка: БГНЕС, архив
Снимка: БГНЕС

Пред bTV Величка Цанова обясни, че усещането е изключително тягостно, защото по този начин девалвира самата съдебна система в България.

„На нас оттук насетне ни е особено трудно да убедим обикновените граждани, че когато те дойдат в съдебната зала, ще получат един справедлив процес със състав, формиран съгласно правилата”, добави тя.

По думите й цялата съдийска общност трябва да работи така, че да има единен модел както за постановяване на актовете, така и за формиране на съдебните състави.

Цанова каза, че ще бъде удовлетворена, ако спечели казуса в ЕСПЧ, „но тази битка трябва да се доведе докрай”.

„След като този край не можах да го получа в България, получавайки отговор на поставените от нас въпроси – друго би било положението, ако върховните съдии от ВАС бяха дали отговори. Макар и не удовлетворителни за мен, но щях да имам отговор. А, така или иначе – в момента нямам”, заключи Цанова.