Обстоятелствата около избора на Венета Марковска трябва да бъдат разяснени, каза днес британският евродепутат Джефри ван Орден. Бившият докладчик на ЕП за България смята също, че съдебната реформа, борбата срещу корупцията и справянето с организираната престъпност остават сериозни поводи за безпокойство.
В свое интервю Ван Орден припомни „сериозните критики” от последните дни „от говорители на Европейската комисия и от други представители във връзка с обстоятелствата” около избирането на Марковска за конституционен съдия. Британският представител в ЕП заяви, че тези обстоятелства се нуждаят от разяснение.
При сериозни пропуски в изпълнението на ангажиментите на София Европейската комисия може да предприеме мерки, включително временно спиране на финансирането в областта на правосъдието, каза Джефри ван Орден пред агенция „Фокус”. „Европейският съюз е длъжен да гарантира, че всички публични средства се изразходват правилно,” посочи евродепутатът.
Съдебната реформа, борбата срещу корупцията и справянето с организираната престъпност продължават да бъдат сериозни поводи за безпокойство по отношение на България, категоричен беше евродепутатът. Той припомни, че преди присъединяването на страната ни към ЕС е било договорено, че е необходима „допълнителна работа в ключови области”, за да бъдат преодолени слабостите в трите направления. По думите на бившия докладчик за България това е довело до създаването на Механизма за сътрудничество и проверка като рамка за подкрепа и отчитане на напредъка в тези области.
„Бяха установени шест индикативни показателя за България, покриващи независимостта и отчетността на съдебната система, нейната прозрачност и ефикасност, преследване на корупцията по високите етажи, на корупцията в публичния сектор и борбата срещу организираната престъпност. Виждаме, че има голяма чувствителност и опасения по тези въпроси,” каза Джефри ван Орден.
„До момента са публикувани 11 доклада по Механизма за сътрудничество и проверка, като последният от тях беше през юли 2012 година,” припомни депутатът от ЕП. „Въпреки че не се предвижда нов доклад преди 2013 г., Комисията има законовите правомощия да публикува такъв по-рано, ако ситуацията изисква по-ранна оценка. От законова гледна точка, ЕК може да прави подобен контрол на всеки шест месеца,” отбеляза Джефри ван Орден.