В момента търговията на енергийната борсата се манипулира, има спекуланти. Това заяви председателят на Българския енергиен форум Иван Хиновски в предаването „Лице в лице“ по bTV.
Още преди да започне либерализацията сме казвали, че при неподготвеността на българската нормативна база ще излязат много спекуланти, посочи той.
След като от началото на годината в сила влязоха новите промени в закона – че цялата базова енергия трябва да минава през борсата, цената ѝ спадна с 10%. Ден след това другата енергия скочи двойно. За мен това говори абсолютно ясно, че има манипулация на пазара. Това са спекулативни вторични сделки, които са забранени според европейските изисквания, каза Хиновски.
Има европейска директива, която регламентира правата и налага строги изисквания за прозрачността на всички сделки на борсата, добави той.
Хиновски уточни, че тази регулация е влязла в сила в Европа 2011 г. и трябвало да бъде транспонирана в срок от четири години.
Тя все още не е в сила при нас, каза още той.
По думите му „в българската енергетика ври и кипи“, както „врящ казан и ритуални танци на основните участници около него“ и се готвят много промени.
Това, което се случва, е че има нарушен баланс на либерализирания пазар – имаме проблеми и много тревожен спад на износа на електроенергия, което влияе косвено върху икономиката на отрасъла; имаме отложени тежки проблеми, по които тъпчем на място. В цялата тази обстановка като че ли на първо място като тревога в обществото и бизнеса е този катаклизъм в цената на електроенергията за индустрията, каза той.
Според него след приемането на подготвените вече промени в законодателството няма да се случват вече такива катаклизми и ще имаме устойчива борса.
Държавната енергетика е в дълг относно осигуряване на устойчивост на борсата, защото 90% от енергията на тази борса е от държавни дружества, каза още гостът. Въпрос на решение на БЕХ е от отделните държавни енергийни дружества да се изиска да променят политиката по предлагане на пакетите енергия. Това бил довело до успокояване на борсата и постигане на устойчивост.
На въпрос дали повишаването на цената на електроенергията за бизнеса ще доведе до скок в цената и за бита гостът отговори, че това ще стане много трудно, защото „има методика, по която при повишаване на цената на либерализирания пазар би трябвало да се коригира и цената на базовата енергия, т.е. от големите централи, които пък участват на регулирания пазар. Този механизъм е дълъг и тромав. Аз не смятам, че този пик ще остане траен“.
Вижте целия разговор във видеото: