Сложна операция върна нормалния живот на 67-годишен пациент от София, съобщават от столичната болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Мъжът е с рядък рак на хрущялната тъкан на дясната подбедрица. Претърпял е няколко неуспешни операции в други лечебни заведения.
Мъжът постъпил в болницата с дефект на костта, както и с тежка инфекция.
„Това е един от най-сложните случаи, които съм срещал в практиката си. Човекът постъпи при нас с изключително сериозна инфекция, която не се поддава на излекуване с медикаментите, които обикновено използваме“, обяснява началникът на Клиниката по ортопедия и травматология проф. Пламен Кинов.
Първоначално той обмислял да „изреже“ дефектите до здравата тъкан, да излекува инфекцията и да постави имплант. След като сегментният имплант е отказан от фирмата, която го произвежда, ортопедът отново е в изходна позиция.
„Трябва да се намери друг начин да се реши проблема на пациента“, обяснява проф. Кинов.
Той решил да се консултира със свои колеги от Западна Европа – проф. Стефано Бини от Калифорнийския университет и проф. Андреас Лайтнер.
Тримата намират решението – да се извърши сложна реконструкция на засегнатата подбедрица с т.нар. „сегментен транспорт“.
Това е много сложна операция, в която собствената кост замества дефекта при продължително лечение в рамките на шест месеца. Това е придружено и с постоянно теглене от рамкова външна конструкция – т.нар. външен фиксатор.
Операцията, която е извършена на 9 януари, преминала успешно. Мъжът трябва да се възстанови, като процесът е дълъг – очаква се да продължи около 170 дни. Кракът му ще се връща към нормалното с около 1 мм на ден.