„Ислямска държава” е реална заплаха за мира и стабилността на целия свят. Това заяви в интервю за bTV бившият външен министър Николай Младенов, който в момента е представител на генералния секретар на ООН за Ирак.
„Основната презумпция на тази терористична организация е, че тя иска да разруши границите, които съществуват, и да създаде нова държава, базирана на много изкривено разбиране на това що е то ислямската религия. Това, което видяхме през последните месеци, че някои малцинствени общности в Ирак, които попаднаха под техния контрол, беше даден избор или да си сменят религията, или да платят религиозна такса, или да бъдат изгонени, или избити... Говорим за средновековни за нашите понятия методи. Много жени са отвлечени в робство. Групировката е толкова радикална, че преди няколко години „Ал Кайда” се отказа от нея заради прекалената й екстремна философия. Колкото повече се засилва за този регион, толкова повече ще представлява заплаха за Европа и цивилизования свят като цяло”, каза Младенов.
„Виждате как оценката в началото за ИДИЛ не беше еднозначна между всички. Казваха - това е малка група, може би не е сериозна заплаха. Сега оценката е абсолютно еднозначна в Залива. Страни като Саудитска арабия и други държави от Персийския залив взеха много ясна позиция срещу тази организация. Виждате че ЕС и САЩ също заеха позиция. Постепенно световното политическо мнение стигна до заключението, че това е транснационална заплаха, която отива отвъд границите на една или две държави и по устава на ООН може да бъде квалифицирана като заплаха за мира и стабилността на целия свят”, каза още Младенов.
„Връзките, които съществуват между тази организация и „Боко Харам” в Нигерия, други екстремни организации в Северна Африка, Азия, тези връзки създават реална терористична мрежа, която може да заплаши интересите на всички нас в Европа. Не трябва по никакъв начин да се отнасяме така пренебрежително към проблема”, смята той.
Хуманитарна помощ за Ирак
До три месеца може да има обрат на ситуацията в Ирак, ако се състави ново правителство с представители на всички малцинства, прогнозира Младенов.
България ще изпрати на Ирак военна и хуманитарна помощ. Това става ясно от стенограма след последното заседание на правителството. Помощта е поискана и от официалните власти в Ирак, и от държави партньори след решение на европейските външните министри.
И до момента от Външно министерство не конкретизира състава на пратката, нито сроковете за изпращане в Багдад.
Според представителя на генералния секретар на ООН за Ирак много е важно хуманитарната част от помощ да бъде организирана бързо, защото има цял град с 30 хиляди души, обсаден от джихадистите.
„В последните няколко седмици имахме ситуация, в която определени общности бяха подложени на геноцид и спасяването им е изключително важен и спешен въпрос за всички. Сега тази военна помощ и хуманитарна, която се изпраща в Ирак, каква е гаранцията, че няма да се озове в ръцете на лошите, на джихадистите”, попита Младенов.
„Затова гаранцията е в точната формулировка на политиката, която Европейският съюз възприе по този въпрос. Решението е, че ЕС подкрепя страни-членки да помагат в кризата, но само ако тази помощ е координирана с властите в Багдад и Ербил, защото когато се дава тази подкрепа, тя трябва да отива при легитимните представители на институциите, а не на отсрещната страна”, продължи той.
В момента в Ирак има над 1 милион вътрешни бежанци плюс 220 хиляди сирийски бежанци. Основното, от което имат нужда, е храна, вода, палатки и медикаменти.