Британският премиер Дейвид Камерън днес представи спешните мерки, предлагани от правителството за ограничаване на незаконната имиграция в страната, и за прекратяване на достъпа до социални помощи и социални жилища на новодошли имигранти.
Мерките ще бъдат прилагани на всеки, който реши да се установи във Великобритания, независимо дали е от Европейския съюз или не. Дейвид Камерън не скри, че новите правила основно целят да предотвратят възможността българи и румънци да кандидатстват за социални помощи.
Желаещите социални помощи за безработни пък ще бъдат проверявани на всеки 6 месеца, през които трябва да представят доказателство, че са търсили работа. При липса на такъв документ, помощите им ще бъда спрени. Новодошлите имигранти няма да могат да кандидатстват за британски шофьорски книжки и по този начин да си осигуряват достъп до британски документи, доказващи самоличност.
Британският министър-председател призова хората, които дават квартири под наем на имигранти, да започнат проверки на наемателите си и да изискват доказателства за законното им пребиваване във Великобритания. Камерън обяви, че вече са закрити около 30 фалшиви колежа, които са били използвани като параван за достъп до страната.
От днес влиза в сила и обновеният вариант на теста „Живот във Великобритания”, чиято цел ще бъде проверката на знанията на имигрантите за Великобритания и нивото им на владеене на английски език.
Камерън припомни, че правото на движение на работна ръка в рамките на страните от Европейския съюз е гарантирано, но когато нови държави се присъединяват към съюза трябва да бъде осигурен транзитен период.
Той призна, че предлаганите мерки са резултат от допуснатите грешки през 2004 г., когато след присъединяването на Полша към Евросъюза, във Великобритания пристигнаха повече от един милион имигранти. Мерките ще бъдат прилагани и към гражданите на Хърватска, която ще се присъедини към ЕС тази година.
Ралица Борисова от 3 месеца живее в Лондон и вече се е сблъскала с тенденциозно отношението към българите. Никоя банка не иска да й издаде задължителната дебитна карта, без която не може да започне работа.
"В момента, в който ми видят моята лична карта, казват “сега трябва да отворим други документи, защото при вас българи и румънци има други условия от тази година".
От Европейската комисия ще разгледат новите британски изисквания, преди да дадат становището си.