Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) е внесла иск за конфискация на активи на банкера Цветан Василев на стойност почти 2,2 млрд. лв., съобщи председателят ѝ Пламен Георгиев.

Само за активи на стойност около 1,5 млрд. обаче е имало обезпечение.

Георгиев представи списък с имоти и сметки, върху които ще бъдат наложени запор или възбрана. В списъка фигурират къщи в София, Врана, Царево, а също и къща в Швейцария, оценена на 47 млн. лв., уточни Георгиев. Има също и картини, и ценни монети.

Има освен това и сметка в Швейцария, по която обаче все още не е разкрита банковата тайна.

По думите на Георгиев "агресивното" придобиване на имущество от страна на Цветан Василев е довело до ликвидната криза в КТБ.

Проучването на комисията е показало, че КТБ е отпускала масово необезпечени кредити на новосъздадени фирми.

На такива компании са отпускани кредити от примерно 5 млн. лв., които те не са били в състояние да обслужват. Затова с тях е бил подписван анекс, по който отпускан допълнителен кредит. Така в крайна сметка сумата набъбвала до 50-60 млн. лв., обясни Георгиев.

Сградата на КТБ на пл. "Гарибалди" е купена от дружество с пари на КТБ, но после банката е плащала наем за използването й. Кредитът, с който е придобит имотът, не е върнат.

"Дай боже по-бързо да влезе в сила електронното правосъдие, защото вероятно сме причина за отсичане на няколко дървета, благодарение на този иск", каза Пламен Георгиев.

Той добави, че подобен обем материали се внасят в български съд за първи път и комисията е трябвало да наеме специален транспорт и печатница, която да отпечата материалите.

Рекордна за България е и сумата, която ще бъде отнета принудително.

Пламен Георгиев посочи, че са извършвани десетки, стотици, а понякога и хиляди финансови операции, за да може да се прикрие кой е първоизточникът на имуществото. От комисията е трябвало да проследят всички тези вериги и винаги са стигали до един и същи първоизточник - КТБ.

Ако наказателното производство срещу Цветан Василев не приключи, защото той е в Сърбия, това няма да попречи активите му да бъдат конфискувани, уточни председателят на КОНПИ.