Три са били сериозните предизвикателства пред МВР за последните шест месеца. Това отчете вътрешният министър Цветлин Йовчев, който управлява силовото ведомство през това време. Определяйки периода като много тежък, вицепремиерът посочи най-важните направления за МВР - бежанският проблем, реформите в системата и охраната на обществения ред покрай протестите.
„Разградихме несъразмерната концентрация на власт в МВР – министърът вече няма тези прекалени правомощия, преместихме ГДБОП в ДАНС, подготвихме промени в закона за МВР, а министърът вече не може да влияе на подслушванията, няма и възможност да влияе на разследванията, на дейността на отделните структури. Намалихме подслушванията с повече от два пъти, въведохме и комплект от мерки, които да гарантират сигурността - няма да има тефтерчета и безконтролно движещи се коли”, каза Йовчев.
Той отчете като успех, че при протестите „не допуснахме сблъсъци, както и да не бъдат сериозно наранени хора и нанесени сериозни материални щети”.
Йовчев видя „сериозен политически екстремизъм - има крайни настроения и това е сериозен проблем, защото раните, които ще отворят в обществото, няма да се затворят скоро”.
„Когато сред хората се настани ксенофобия, омраза и агресия, те могат да бъдат насочени навсякъде. Включително и непредизвикана с нищо агресия към полицаите. Такъв тип прояви трябва да се осъждат публично”, смята той.
Протестите промениха своята структура - спонтанните отстъпиха място на организирано протестиращите. Твърдението е на база на характеристика на хората, които отиват на тях и на база на начина на организирането на проявите. Протестът е политически, защото има едно единствено искане - оставка на правителството, категоричен е Йовчев.
Няма желание от тяхна страна за диалог и за дискусии. Редно е политическите структури зад протестите да заявят кои са те и какви са целите им, за да знаят протестиращите в какво са въвлечени и какви са целите им. Когато някой насърчава протестиращите да извършват неща, които не са демократични, дори са престъпления, трябва да има желание да се афишира кой е той, а не да се крие зад децата. Защото в момента именно това се случва, посочи Йовчев.
Всички знаем кой стои зад протестите, но не е работа на министъра да издава присъди - нито оправдателни, нито такива, с които да укори някой. Работа на журналистите е да информират, посочи той.
Похвали се с прекратяването на порочните практики в МВР - няма дарения вече, спряхме и търговската дейност, ликвидираме фирми, прекратяват се договорите.
Видяхме какво се случи и каква информация излезе, оказа се, че МВР е било подизпълнител по десетки договори. Така вместо ресурса на министерството да бъде насочено към базовата му дейност, то е извършвало търговска дейност срещу смешни пари, отчете министърът.
Неутрализирахме три престъпни групи за мокри поръчки, бази за производство на нелегални цигари, иззети са сериозни количества наркотици. Тези резултати бяха постигнати без ГДБОП, министерството нямаше изградени структури за работа в тази посока, в условията на тежка криза с бежанците, сериозна реформа и отделяне на средства във връзка с охраната на протестите, напомни Йовчев.
За следващата година трябва да се изгради програмата за интегритет на служителите, на програмите за връзка с гражданското общество и за справяне с престъпността, посочи Йовчев.
Намалихме нелегалните емигранти, благодарение на мерките, които взехме и мисля, че в бъдеще този процес ще стане устойчив. Увеличихме броя на принудителното изведените и броя на настаняваните, подобрихме условията на живот в центровете. Имаме още много работа да свършим, но е видно постигнатото. Повишихме и мерките за сигурност - нямаме вече случаи на измами, повишихме сигурността и в районите, където са настанени бежанците.