Нов стремителен ръст на инфлацията у нас. Пореден рекорд в рамките на последните 12 месеца отбелязва Индексът на потребителските цени на годишна база. Продължава и трайната тенденцията за поскъпване на месечна база.

Само за месец - през септември спрямо август, средно цените са се увеличили с 1,2%. А септември тази година спрямо септември миналата година животът е поскъпнал с 18,7 на сто. Най-високото ниво от 1998 година.

Увеличение на цените е регистрирано при основни стоки и услуги, свързани със стандарта на живот на потребителите. 

Най-голямо за месец е поскъпването в секторите образование, поддръжка на жилището, водоснабдяване, електроенергия, газ и други горива. Също така при хранителни продукти и безалкохолни напитки.

А намаление на цените е регистрирано в сферата на развлеченията и културата, транспорта и съобщенията.

Как се справят домакинствата с растящите разходи и могат ли да разчитат на повече доходи?

В един от складовете за търговия на плодове и зеленчуци в Монтана работят Анита и съпругът й. Средствата, с които разполагат месечно, са намалели заради високата инфлация. А те преосмислят покупките си: 

„Преди купувахме повече. Едно се изяждаше, друго се изхвърляше. Сега се съобразяваме какво точно вземаме и така да си го порционираме, че да ни стигне, но да не изхвърляме", казва Анита Иванова.

В столицата семейството на Ирена също усеща ръста в цените. Доходите на домакинството за последната година не са се увеличили: 

„Храната, ми е най-голям разход и после всичко останало, което са като консумативи. Миналата година един тон пелети ми струваше 500-600 лева, в момента ми е 1100-1200 лева – 100% надценка“, обясни Ирена Димитрова.

Синдикатите отчитат, че ръстът на инфлацията значително изпреварва този на заплатите. За да не продължат да обедняват домакинствата, са нужни спешни мерки, като повишаване на минималната заплата до 850 лева догодина, а във всички сектори увеличение от минимум 12 на сто на възнагражденията. Високата инфлация от 18,7 на сто за година ощетява домакинствата:

„Ако вашият работодател, било то държавата, или в частния сектор не ви е вдигнал заплатата с поне 18%, то вие сте загубили покупателна способност и продължавате да губите. Хората за тази една година не спряха да работят, а пък всъщност обедняха“, каза Любослав Костов, КНСБ.

Разликата в доходите между столицата и град, като Монтата обаче са значителни – при над 2300 лева брутна заплата месечно в столицата в Монтана тя стига малко под 1300.

„Доколкото в една Монтана делът на бедните е два пъти по-висок от този в София, то би могло да се допусне, че средностатистически монтанчанин по-скоро обеднява и свива потребление, отколкото свива някакви спестявания, с които е разполагал преди това“, заяви Адриан Николов от Института за пазарна икономика.
Надежда за увеличение на доходите според икономистите дава ниската безработица от 4,2 на сто и търсенето на кадри.

Прогнозите на икономистите са, че и през следващите месеци инфлацията ще продължи да върви нагоре.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement