Сеизмолозите от БАН увериха, че на този етап не се очаква нов по-силен трус, след като сравнително силно земетресение разлюля Западна България в 15,52 часа за 5-6 секунди. То бе най-силно усетено в Перник, София, Монтана, Самоков. По-леко се е почувствало в района на Пловдив, Плевен, Кюстендил, Пазарджик.

Първоначалните данни на Европейския сеизмологичен център показваха, че трусът е бил с магнитуд 4,2. По-късно тази информация бе коригирана на 4,5 по скалата на Рихтер.

Епицентърът на земетресението е бил на 20 км югозападно от София, на 7 км източно от Перник и на 15 км североизточно от Радомир - на 10 км дълбочина.

Измерванията на БАН са показали, че силата на труса е 4,5, а според Геофизичния институт на САЩ този показател е 4,6 по Рихтер.

Родните експерти съобщиха за множество мини вторични трусове непосредствено след земетресението, но те са били пренебрежително слаби и регистрирани само от апаратурата на БАН.

Жител на Перник предаде по-рано за bTV, че положението в града като цяло е било спокойно и без паника. Трусът обаче е бил усетен доста силно, като в два от кварталите - "Тева" и "Мошино" повечето хора са излязли по улиците.

В източната част на града има сгради с паднали вследствие на земетресението комини, както и поне една такава сграда в центъра.

Пернишкият кмет Росица Янакиева съобщи, че земният трус е бил усетен най-силно в селата Мещица и Витановци. "Трусът е бил вертикален. В населените места, които са към село Мещица, хората са излезли навън. Трусът е бил усетен доста сериозно. На този етап нямаме сигнали за щети", каза още Янакиева, която посети района за проверка.

След обиколката градоначалникът коментира, чев село Мещица няма поражения и пострадали, а в село Витановци има леки "допълнителни напуквания, някоя друга паднала тухла от комин, но няма сериозни поражения".

На дежурните телефони на Столична община няма подадени сигнали за щети или пострадали хора.

Кметът на София Йорданка Фандъкова проведе разговор с директора на Геофизичния институт на БАН проф. Николай Милошев. "Това е последващ трус, затихващ трус след земетресението от 22 май - за съжаление, много силен затихващ трус", заяви експертът и увери гражданите, че няма място за притеснения.

От БАН все пак предупредиха, че не са изключени още вторични трусове през следващите дни, но те ще са много по-слаби.

Огнеборци, спасители и полицаи посетиха районите, където най-силно е усетен трусът, съобщиха от МВР. Целта е била хората да бъдат спокойни и да се окаже евентуална помощ, за да не се създава излишна паника.

Медиите в Скопие предадоха, че разлюляването на земните недра е било усетено в Източна и Североизточна Македония. Няма данни за пострадали и щети.

Това е първият по-силен трус след серията от земетресения, усетени в Западна България в края на май. Най-силното от тях бе регистрирано на 22 май в 3 часа през нощта - със сила 5,8 по Рихтер. След този случай властите приеха превантивна мярка - при трус с магнитуд над 4 полицаи да обикалят улиците с мегафони и да съветват гражданите какво да правят.

Вие усетихте ли труса? Очакваме вашите сигнали и материали в рубриката "Аз, репортерът"!