Точно в 13 часа вой на сирени изненада жителите на 10 града в България. За щастие това беше само проверка на системата за ранно предупреждение на населението. 

Анкета на bTV показва, че много хора не са съвсем наясно как трябва да се реагира в случай, че алармата е пусната заради бедствие. Някои българи, оказва се, я свързват единствено с отдаването на почит към падналите за независимостта на страната герои, тъй като на 2 юни системата се пуска именно с тази цел.

Герхард е от Австрия. Сирените го стъписаха, но после призна, че в родината си е свикнал да разпознава подобни сигнали. „Мисля, че е добре. Трябва да се прави, за да бъдем предупредени. Всички знаят това, за добро е”, коментира проверката в София австриецът.

Сирените известяват дали ни заплашва въздушна атака или природно бедствие. Трябва да се тестват в реални условия, за да сме сигурни, че работят изправно. Това е европейска практика, разликата е само в звуковите сигнали, които са уникални за всяка държава.

В 10 града по високоговорителите могат да бъдат пуснати както сирени, така и текстови съобщения, които информират хората как да действат в екстремни ситуации.

„В малките населени места има монтирани сирени, които са само звукови и могат да бъдат задействани от Националния контролен възел, от Областните контролни възли и на място от кметствата”, обяснява гл. инпектор Тошко Бързилов.

В интернет страницата на "Пожарна безопасност и защита на населението" са описани видовете сигнали и тяхното значение. Те звучат в първия работен ден на април и октомври, както и на 2-ри юни - Денят на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България.