Незначителни щети нанесе снощното земетресение в Черно море, което беше усетено от жителите на Североизточна България. По последни данни трусът е бил с магнитуд 4,6 по Рихтер.

Вторични трусове няма, съобщиха от Геофизичния институт на БАН. Паднала е мазилка от тавана на кметството в Шабла и няколко къщи в село Тюленово са получили малки пукнатини.

Силен земен трус, но кратък и... страх. Така жителите на Шабла разказват за преживяното.

„Лежахме си, гледахме телевизия и в един момент разтресе. Като взрив някакъв, на два пъти удари. И с детенцето излязохме навънка,” разказа Петър Петров

Люлеенето на земята е усетено най-силно в жилищните кооперации. Но паника не е имало.

„Всеки човек малко или много има чувство за самосъхранение и при всички случаи би се уплашил,” казва Донка Иванчева.

Комисия вече е направила оглед на сградите и сериозни щети не са установени.

„Видимата щета е в сградата на общината. Освен това има съобщение, че в Тюленово има малки пукнатини, но хората приемат реално това, предвид и магнитуда,” коментира кметът на Шабла Райна Бърдарева.

В сградата на общинската администрация е паднала част от мазилката на тавана и един от трегерите. Земетресението е усетено и в Каварна, Балчик и Добрич, но материални щети няма.

Ден по-рано в басейна на Черно море беше регистрирано по-слабо земетресение с магнитуд 2,6 по Рихтер. Според сеизмолозите от БАН пряка връзка между двата труса няма.

Проявите на тази зона са характерни, без наличие на следтрусови активности, обясни проф. Емил Ботев, ръководител на департамент „Сеизмология”. „Подобни земетресения в близко бъдеще не очакваме”.

Районът на Североизточното Черноморие е земетръсна зона. Там се случват силни, но редки земетресения. Най-силният трус е бил регистриран през 1901 г. с магнитуд от 7,2 по Рихтер. Епицентърът е бил във водите на Черно море и дори е имало вълни цунами, високи до метър.